Prokuratura Okręgowa w Katowicach przejęła śledztwo w sprawie nagłej śmierci pacjenta na izbie przyjęć sosnowieckiego szpitala. Przeprowadzona została już sekcja zwłok.
Prokuratura Okręgowa w Katowicach przejęło śledztwo w sprawie nagłej śmierci Krzysztofa Siweckiego na izbie przyjęć w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim. Przeprowadzona została już sekcja zwłok mężczyzny, ale prokuratura nie udziela szczegółowych informacji.
– Sekcja zwłok została przeprowadzona i oczekujemy na pisemną opinię w tej sprawie. Prokurator uczestniczył w tych czynnościach. Zostały nam już przekazane wstępne wyniki, ale musimy jeszcze poczekać na pełny protokół – powiedziała nam w piątek Marta Zawada-Dybek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Katowicach. – Podczas sekcji zlecono przeprowadzenie szczegółowych badań histopatologicznych i toksykologicznych w celu ustalenia przyczyn zgonu tego mężczyzny – dodała.
W sprawie nagłej śmierci 39-latka przesłuchane zostały już pierwsze osoby. – Zostali już przesłuchani członkowie rodziny oraz przedstawiciele szpitala. Zabezpieczone też dokumentację i monitoring – powiedziała nam Marta Zawada Dybek.
Planowane są dalsze czynności. – Chcemy przeprowadzić szczegółowe oględziny nagrania z monitoringu. Chcemy bowiem ustalić dane wszystkich osób, które były tego dnia na izbie przyjęć i prawdopodobnie je przesłuchać – przekazała.
Przypomnijmy, że do zdarzenia doszło w miniony poniedziałek, 18 marca. Krzysztof Siwecki trafił na izbę przyjęć w szpitalu przy ulicy Zegadłowicza po wizycie u lekarza rodzinnego, który podejrzewał, że w nodze mężczyzny jest zator. Chory przez 9 godzin konał w męczarniach na szpitalnym korytarzu, a personel lecznicy nie reagował. Dopiero o godz. 19.00 trafił pod opiekę lekarza. Niestety było już za późno.
Kontrola NFZ
Po śmierci pacjenta sosnowiecki szpital zostanie skontrolowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. – Kontroli podlegają warunki udzielania świadczeń zdrowotnych w izbie przyjęć w dniu 18 marca. Przedstawiciele płatnika, zgodnie z kompetencjami, weryfikują prawidłowość organizacji pracy personelu lekarskiego i pielęgniarskiego, dostępność do świadczeń oraz prawidłowość prowadzenia dokumentacji medycznej zbiorczej i indywidualnej – przekazała Małgorzata Doros, rzeczniczka prasowa śląskiego oddziału NFZ.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE:
Zmarł w kolejce do lekarza. Na pomoc, na szpitalnym korytarzu czekał dziewięć godzin