Trwa dogaszanie pogorzeliska po pożarze nielegalnego składowiska odpadów przy ulicy Radocha w Sosnowcu. Śledztwo w tej sprawie zostanie wszczęte w czwartek.

Ogromny pożar nielegalnego składowiska odpadów, przy ul. Radocha w Sosnowcu, wybuchł w środę po południu, ok. godz. 17:20. Kłęby czarnego dymu widoczne były nie tylko w Sosnowcu, ale i w miastach ościennych. Służby zaleciły pozostanie w domach i zamknięcie okien.

Ogień objął bardzo duży teren. W akcji gaśniczej udział wzięło wiele zastępów strażaków z całego województwa. Ewakuowano 25 osób, mieszkańców ulicy Mikołajczyka, znajdujących się blisko zdarzenia. Z myślą o nich podstawiony został autobus, gdzie bezpiecznie mogli spędzić noc.

Jak ustalono, na składowisku paliły się m.in. ciekłe substancje chemiczne zgromadzone w plastikowych zbiornikach i inne plastikowe odpady. Pożar został opanowany w czwartek. – Pożar został opanowany. W tej chwili na miejscu jest pogorzelisko, a w najbliższych godzinach straż będzie przeczesywała teren i sprawdzała, czy w którymś z miejsc nie tli się ogień – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. – Na naszą prośbę jednostka chemiczna zbadała jakość powietrza w najbliższych placówkach edukacyjnych. Powietrze jest w normie i nie ma obaw o nasze pociechy – dodał.

Formalne śledztwo w tej sprawie zostanie wszczęte w czwartek. – Dzisiaj zostaną przekazane materiały w postaci notatek z komendy, właśnie na nie czekamy i dzisiaj zapadnie decyzja o wszczęciu śledztwa – powiedziała PAP Magdalena Ziobro, szefowa Prokuratury Rejonowej Sosnowiec-Południe.

Postępowanie będzie prawdopodobnie prowadzone pod kątem art. 163 Kodeksu karnego, czyli sprowadzenia zdarzenia, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mającego postać pożaru. Prokurator zaznaczyła jednak, że ostateczna decyzja o dokładnej kwalifikacji prawnej zapadnie po analizie materiałów.

Foto: Marcin Karaban

28 KOMENTARZE

 1. Śledztwo, które nie wykaże nic…. To nie pierwszy przypadek w naszym kraju, gdzie testujemy innowacyjną metodę „trash to cloud”. I jak pokazuje historia, jeszcze żaden sprawca nie został pociągnięty do odpowiedzialności (skazany prawomocnym wyrokiem sądu)… także tego…trzeba uważać, żeby tekturowość Państwa się nie zajęła ogniem…

 2. Tylko bez nagonki hipokryci: poprzez wycięte filtry w waszych dieslach emitujecie tygodniowo o niebo więcej!
  tak już jest w tym chorym świecie” kassssssaaaa!

 3. Anonim- nie chodź tu o nagonkę leczo ukaranie winnego lub winnych a także o ukaranie osób odpowiedzialych za nasze bezpieczeństwo.
  Zapewne jedni wzięli kasę za odpady a drudzy że dopuścili do tego procederu?
  Kiedy ta Polska będzie normalna?

 4. Za miasto odpowiada wybrany przez nas Prezydent w tym nasze ogólne bezpieczeństwo. Nie wyciąga jak widać z powagi sytuacji i dalej prze na szkło.
  Proponuję aby przeczytał złożone ślubowanie.

 5. Z obserwacji
  Trzaskowskiego Prezydenta Warszawy – Nowa Solidarność już dopłynęła wraz z fekalimi do Bałtyku.
  Chęcińskiego Prezydenta Sosnowca- polityka parcja na szkło odleciała z toksycznym dymem.

 6. Panie Widzący! Takich jak Pan nam potrzeba.
  Zapraszam na panel dyskusyjny: „Włącz myślenie dla Sosnowca”.
  Szczegóły na stronach UM Sosnowiec

  • A co można zrobić więcej niż zgłosić do prokuratury? Wyręczyć prokuraturę i zrobić coś na własną rękę – to się zwykle źle kończy. Nawet skargą właściciela terenu, że mu nie pozwalają robić interesów 🙁

 7. Widać że Chęciński chce korepetycji i organizuje panel, ale dobra nauka trwa trochę dłużej niż panel i niech sobie za nią sam zapłaci z prywatnego grosza.

 8. Zakładam że komentarz napisał faktycznie Pan Prezydent Chęciński wobec tego stwierdzam że proponowany panel mam uruchomionych.
  Natomiast chcę Pana zapytać czy Pan z niego korzysta i kto za to płaci?
  Proszę przeanalizować Pana wypowiedzi na temat tego zdarzenia i odpowiedzić sobie czy wykorzystał Pan wszelkie możliwości aby do tego nieszczęścia nie doszło?

  • Ale i tak za zdarzenie winny jest ten który zarządza bo powinien zrobić wszystko aby nas zabezpieczyć tym bardziej że on tak postępuje i obwinił by każdego o atak kosmitów.

 9. Za nasze bezpieczeństwo chyba odpowiada Pan Prezydent Chęciński i co zrobił? Użył bodajże słowa bandyci w jednej z wypowiedzi i co zrobił jak znał problem od dawna?
  Proszę Cię Maja powiedz tym wielu co przez wiele godzin wdychali toksyczny dym że to jest np.epizod.

 10. Do wiadomości treść ślubowania Prezydenta z 8 marca 1999.ar.29a.
  „Uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców gminy”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here