„Siódemka” w reżyserii Remigiusza Brzyka została doceniona i zaprezentuje się na warszawskim przeglądzie „Nówka sztuka. Dramaty współczesnej Polski”. Jest to już kolejne wyróżnienie dla Teatru Zagłębia.

„Nówka sztuka. Dramaty współczesnej Polski” to przegląd najciekawszych realizacji współczesnego polskiego dramatu, który prezentuje spektakle wyróżnione oraz nagrodzone na Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

W ramach tegorocznej edycji 28 października Teatr Zagłębia zagra „Siódemkę” Ziemowita Szczerka i Michała Kmiecika. Za jej reżyserię Remigiusz Brzyk otrzymał wyróżnienie na 23. Ogólnopolskim Konkursie Na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Spektakl opowiada o dziwnej podróży wzdłuż drogi krajowej nr 7 – przez polski krajobraz chaosu, kompleksów i fantazji narodowych, przez to, co swojskie i fascynujące, a jednocześnie niezbadane. Przedstawienie odbędzie się o godz. 19:00 na scenie Teatru Syrena.

Instytut Teatralny organizuje Nówkę Sztukę już po raz czwarty. W tegorocznej edycji zaprezentowanych zostanie w sumie pięć spektakli. Oprócz wspomnianej „Siódemki” Remigiusza Brzyka, zobaczymy jeszcze – „Będzie Pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk” (reż. Agata Duda-Gracz), „Pomnik” (reż. Jiři Havelka), „Life is cruel, people are bad czyli życie jest ciężkie” (reż. Michała Wanio) i „Wbrew swojej woli” (reż. Jarosław Tumidajski, Małgorzata Głuchowska).

O czym jest „Siódemka”?

„Siódemka” w Teatrze Zagłębia - fot. Maciej Stobierski
„Siódemka” w Teatrze Zagłębia – fot. Maciej Stobierski

Głównym bohaterem sztuki jest dziennikarz, który musi dostać się z Krakowa do Warszawy na ważne spotkanie. Wsiada więc do swojego opla vectry i wyrusza na dobrze sobie znaną drogą krajową numer siedem. Po drodze okazuje się jednak, że dotarcie do stolicy wcale nie jest takie proste.

Doceniany twórca

Remigiusz Brzyk - fot. Dominika Zagrodzka
Remigiusz Brzyk – fot. Dominika Zagrodzka

Remigiusz Brzyk od kilku lat związany jest z Teatrem Zagłębia. Jest laureatem wielu nagród i autorem głośnego sosnowieckiego „Korzeńca”. Pierwsze teatralne szlify zdobywał u boku Krystiana Lupy.

Remigiusz Brzyk jest absolwentem Wydziału Lalkarskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu (1995) i Wydziału Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (1998).