Dąbrowa Górnicza, podobnie jak inne miasta, podnosi stawki za wywóz śmieci. Urzędnicy wprowadzili jednak program osłonowy, który pozwoli części mieszkańców zmniejszyć wydatki za odbiór odpadów.

Obecnie stawka za odbiór śmieci w dębowym mieście wynosi 20 złotych od osoby za odpady segregowane i 40 złotych za niesegregowane. Od 1 lutego 2021 roku miesięczna opłata za odbiór odpadów segregowanych wyniesie 29 zł od osoby. W przypadku śmieci niesegregowanych będzie to 58 złotych.

Seniorzy i niepełnosprawni zapłacą mniej

Nie wszyscy jednak tyle zapłacą. Na grudniowej sesji radni podjęli decyzję o wprowadzeniu programu osłonowego, który pomoże zagrożonym wykluczeniem mieszkańcom zmniejszyć wydatki za odbiór odpadów komunalnych.

Program został przygotowany i przyjęty w związku ze wzrostem kosztów związanych z zagospodarowaniem odpadów. Skierowany jest on do samotnie zamieszkujących seniorów począwszy od 60 roku życia i osób z niepełnosprawnościami całkowicie niezdolnych do pracy, którzy będą mogli skorzystać z dopłaty wynoszącej 50 proc. kosztów obowiązującej stawki za odbiór odpadów. Dzięki temu, osoby które zostaną nim objęte, zapłacą za odbiór odpadów jeszcze mniej niż płaciły do tej pory, czyli przed wprowadzeniem nowej stawki.

– Wśród mieszkańców Dąbrowy Górniczej mamy 35 tysięcy mieszkańców w wieku 60+. Gdyby do programu zgłosiło się tylko 20 proc. z nich oznacza to, że skorzysta z niego ok. 7 tysięcy osób. Wywóz nieczystości stanowi znaczne obciążenie domowych budżetów, a przygotowany program osłonowy daje możliwość obniżenia tych kosztów – podkreśla Bożena Borowiec, zastępczyni prezydenta miasta odpowiedzialna za zakres polityki społecznej.

Program w przyjętym kształcie został przygotowany przez Wydział Polityki Społecznej, przy współpracy z grupą radnych w skład której weszli: Artur Borowicz, Piotr Chałuda, Krystyna Chrobot, Kamil Dybich, Robert Kazimirski, Bożena Kozak, Magdalena Miczko, Agnieszka Pasternak, Grzegorz Przewieźlik, Krystyna Stępień, Krystyna Szaniawska, Marek Węgrzynowicz, Szymon Widera, Robert Witecki i Sławomir Żmudka. Będzie on obowiązywał od lutego 2021 roku, kiedy wejdą w życie nowe stawki za odbiór odpadów komunalnych.

Za realizację programu odpowiedzialny będzie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Mieszkańcy Dąbrowy Górniczej zapłacą więcej za wywóz śmieci