Na przełomie roku w gminach metropolii rozpoczął się montaż nowych wiat przystankowych. Pierwszy etap prac montażowych, który powinien zakończyć się w styczniu obejmuje Dąbrowę Górniczą, Gliwice, Knurów, Sosnowiec oraz Tychy.

Wiaty odpowiadają – przyjętym w ubiegłym roku przez metropolię – standardom infrastruktury transportu zbiorowego. Są oszklone, chronią przed deszczem, śniegiem i wiatrem. Mają zamontowaną ławeczkę. Będą wyposażone w instalację elektryczną służącą do podświetlenia wnętrza oraz zasilania gablot rozkładowych i gabloty reklamowej.

Wizualnie będą miały ujednolicony wygląd. W zależności od potrzeb gmin, na przystankach pojawią się wiaty składające się z dwóch, trzech oraz czterech modułów. Montaż wiat będzie kontynuowany w 2023 roku. Zgodnie z umową do tego czasu w metropolii może się pojawić 370 nowych wiat.

Metropolia kontynuuje proces przejęcia od gmin utrzymania infrastruktury, który został zainicjowany w 2019 roku. Gminy przekazują metropolii zadania związane z zarządzaniem, utrzymaniem oraz budową i przebudową oraz remontami wiat przystankowych.

Obecnie ta współpraca obejmuje Dąbrowę Górniczą, Gliwice, Knurów, Radzionków, Sławków, Sosnowiec, Sośnicowice, Świerklaniec, Tychy oraz Rudę Śląską.