Wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do zdarzenia drogowego. Chociaż często kolizja nie doprowadza do poważnego uszkodzenia auta, niekiedy samochód nie nadaje się do dalszego użytkowania i wymaga naprawy. Sprawdź, czy i na jakich zasadach osobie poszkodowanej należy się samochód zastępczy.
Wszelkie kwestie związane z obowiązkowym ubezpieczeniem samochodowym reguluje ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Przepisy jasno wskazują, że samochód zastępczy z OC sprawcy przysługuje poszkodowanemu. W przypadku poważnego uszkodzenia, taka osoba może liczyć na auto od ubezpieczyciela.
Samochód zastępczy z OC – jak to działa?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, auto zastępcze z OC sprawcy na koszt ubezpieczyciela jest możliwy zarówno w przypadku wystąpienia szkody częściowej, jak i całkowitej. Jak to działa?
Jeśli doszło do zdarzenia drogowego, po którym pojazd osoby poszkodowanej wymaga naprawy, może ona zgłosić się do ubezpieczyciela o samochód zastępczy. Towarzystwo ubezpieczeniowe nie ma prawa odmówić – o ile faktycznie uszkodzone auto wymaga naprawy.
Przez jaki czas można korzystać z auta zastępczego?
To, przez jak długi okres osoba poszkodowana może korzystać z pojazdu zastępczego, zależy w dużej mierze od rozmiaru uszkodzeń samochodu.
- Jeśli auto nadaje się do naprawy, pojazd zastępczy przysługuje za cały okres naprawy. Dotyczy to również czasu oczekiwania na czynności naprawcze, ale nie tylko faktycznych prac.
Może się jednak zdarzyć sytuacja, w której ubezpieczyciel odmówi samochodu na cały okres naprawy – łącznie z czasem oczekiwania na podjęcie prac przez mechaników. Wówczas istnieje możliwość wynajęcia auta we własnym zakresie, a następnie przedstawienie faktury wystawionej przez wypożyczalnię.
Czy ubezpieczyciel może żądać zwrotu kosztów wynajmu samochodu zastępczego?
Nierzadko zdarzają się sytuacje, w których osoba poszkodowana wynajmuje samochód we własnym zakresie, przedstawiając fakturę ubezpieczycielowi. Skorzystanie z usług wypożyczalni może mieć poważne konsekwencje – firma ubezpieczająca może odmówić zwrotu kosztów.
Jak uniknąć nieporozumienia? Najlepszym sposobem jest unikanie działań na własną rękę. Lepiej jest zgłosić konieczność otrzymania samochodu zastępczego ubezpieczycielowi, który sam dostarczy pojazd.
O czym pamiętać, wynajmując pojazd zastępczy na czas naprawy?
Jeżeli decydujesz się na samodzielne wypożyczenie samochodu zastępczego, musisz pamiętać o ważnej kwestii. Chodzi o wynajęcie auta tej samej klasy co twój pojazd. Jeżeli zdecydujesz się na samochód wyższej klasy, wówczas ubezpieczyciel będzie mieć prawo odmówić pokrycia kosztów wypożyczenia – w całości lub części. W tym drugim przypadku nadwyżkę będzie musiał zapłacić poszkodowany kierowca.
Pamiętaj! Wysokość składki płaconej przez sprawcę nie ma znaczenia, czy poszkodowany otrzyma pojazd zastępczy. Możliwość korzystania z takiego auta jest kwestią regulowaną stosownymi
przepisami.