Każdy właściciel samochodu ma obowiązek posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej OC. Polisa taka zabezpiecza poszkodowanych, którzy ponieśli szkody w zdarzeniu drogowym. Standardowa wersja tego rodzaju ubezpieczenia zapewnia ochronę przez 12 miesięcy. Jednak dostępne są też krótkoterminowe OC.

Co to jest OC?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa każdy posiadacz pojazdu ma obowiązek zakupu ubezpieczenia OC. Ubezpieczeniu podlega pojazd i obejmuje ono nie tylko szkody odniesione w wyniku wypadku czy kolizji. Dotyczy to też innych zdarzeń, do których doszło w wyniku użytkowania auta, np. podczas załadunku lub wyładunku, wsiadania lub wysiadania z pojazdu, zatrzymania i postoju.

Standardowa polisa OC jest zawierana na okres 12 miesięcy, a po tym okresie może się automatycznie przedłużać. Istnieją jednak przypadki, kiedy możesz skorzystać z OC krótkoterminowego. Jakie warunki musisz spełnić, żeby zawrzeć taką polisę?

OC krótkoterminowe – dla kogo?

Nie każdy właściciel pojazdu może kupić polisę z terminem jej obowiązywania krótszym niż 12 miesięcy. Kto ma prawo nabyć OC krótkoterminowe? Tylko:

  • właściciele pojazdów historycznych,
  • właściciele pojazdów wolnobieżnych,
  • osoby prowadzące działalność gospodarczą polegającą na kupnie i sprzedaży samochodów,
  • właściciele pojazdów zarejestrowanych tymczasowo.

Najczęściej z tego rodzaju polis korzystają osoby, które handlują pojazdami. Taki rodzaj ubezpieczenia wygasa po okresie, na jaki została zawarta umowa. Nie przedłuży się ona automatycznie.

Wady i zalety OC krótkoterminowego

Ubezpieczenie krótkoterminowe zapewnia zakres ochrony identyczny jak polisa zawarta na 12 miesięcy. Obejmuje ono zdarzenia drogowe powstałe w Polsce oraz na terenie określonych państw, posiadających Porozumienia Wielostronne. Umowę krótkoterminowego OC zawiera się na czas nie krótszy niż 30 dni.

W przypadku samochodów zakupionych za granicą i sprowadzanych do Polski krótkoterminowe OC może być zakupione tylko jednorazowo, a kolejna umowa zawierana jest już na okres 12 miesięcy.

Jeżeli zdecydujesz się na zakup auta z komisu, to zwróć uwagę, czy na ten pojazd wykupiona jest polisa długo- czy krótkoterminowa. Właściciele komisu mogą bowiem zawierać ubezpieczenia na okres 30 dni. Zdarzają się tam też auta zarejestrowane w Polsce, a w ich przypadku istnieje możliwość przekazania nabywcy aktualnej polisy OC.

Jaki jest koszt krótkoterminowego OC?

Jeżeli możesz i chcesz ubezpieczyć auto na okres 30 dni lub 3 miesięcy, skorzystaj z możliwości wyliczenia stawki i oblicz ubezpieczenie auta na rankomat.pl. To bardzo łatwy sposób na zapoznanie się z aktualnie dostępnymi ofertami towarzystw działających w Polsce. System bazuje na uzupełnionym formularzu zawierającym informacje o pojeździe i jego właścicielu, wyświetlając wiele propozycji w jednym miejscu.

Oblicz ubezpieczenie auta na rankomat.pl i zaoszczędź czas oraz pieniądze. W ten sposób dopełnisz niezbędnych formalności bez wychodzenia z domu, a jednocześnie wybierzesz polisę krótkoterminową w atrakcyjnej cenie.