Szpital w Czeladzi uruchomił salę intensywnego nadzoru kardiologicznego. Ma on służyć wszystkim pacjentom z problemami związanymi z pracą serca.

Szpital powiatowy w Czeladzi ma salę intensywnego nadzoru kardiologicznego, wyposażoną w nowoczesny sprzęt. Jest to część Oddziału Wewnętrznego z Pododdziałem Szybkiej Diagnostyki Kardiologicznej. Sala będzie służyła pacjentom z chorobami układu sercowo – naczyniowego m.in. z ostrą lub przewlekłą niewydolnością serca, groźnymi zaburzeniami rytmu serca, zaburzeniami automatyzmu i przewodzenia.

– Ratujemy zdrowie i życie na najwyższym poziomie bo nie ma nic ważniejszego niż szybka i profesjonalna pomoc zwłaszcza, że pacjentów z chorobami serca nieustannie przybywa. Niewydolność serca już została nazwana „nową epidemią”. Do niedawna w Polsce dominowały zawały serca. Teraz każdego roku coraz więcej chorych trafia do szpitali z powodu niewydolności serca – tłumaczy Mirosława Rogal, kierująca oddziałem.

Sala intensywnego nadzoru kardiologicznego została wyposażona w nowoczesne echo serca (echokardiogram) do diagnostyki i monitorowania chorób serca. Dzięki ultradźwiękom możliwy jest pełny ogląd pracy serca i dużych naczyń krwionośnych oraz ocena funkcji serca w ruchu.

Urządzenie jest bardzo potrzebne chorym z nadciśnieniem tętniczym, po przebytym już zawale serca, z chorobą wieńcową czy chorobą zakrzepowo-zatorową. Koszt powstania sali to około 1 mln złotych.

CZYTAJ TAKŻE:

Szpitalna okulistyka została przeniesiona. Mogą z niej skorzystać mieszkańcy całego województwa