Jaworznicki zalew Sosina już wkrótce zmieni się nie do poznania. Miasto otrzymało 28 mln zł dotacji.

Lubicie jaworznicki zalew Sosina? Wkrótce przejdzie prawdziwą metamorfozę. Wszystko za sprawą planowanych od dłuższego już czasu prac rewitalizacyjnych i przebudowy terenu.

Miasto otrzyma spore dofinansowanie na projekt rewitalizacji Sosiny. Urzędnicy dostaną aż 28 mln zł unijnej dotacji. Całość inwestycji ma pochłonąć blisko 33 mln zł.

– Wiedzieliśmy, że projekt jest wysoko oceniony, a zależy nam by jak najszybciej przystąpić do prac – mówi Grzegorz Cyran, naczelnik Wydziału Inwestycji Miejskich.

Sprzątają Sosinę

Prace rozpoczęły się już jakiś czas temu. Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Jaworznie zaczął od wycinki 50 drzew, która budziła sporo kontrowersji wśród części mieszkańców. W geście protestu zapalili nawet znicze na pniach usuniętych drzew.

Jak zapewniają urzędnicy wycinka drzew była konieczna. – Stare, umierające topole pogarszały jakość wody w zbiorniku. W ich zamian zostaną posadzone nowe rośliny – przekonuje Tomasz Żak z Urzędu Miasta w Jaworznie.

Sosina w Jaworznie – fot. UM Jaworzno

Będą wymieniać wodę

Ważnym elementem inwestycji jest oczyszczenie wody Sosiny. – Najważniejszym celem projektu jest poprawienie jakości wody – mówi Marcin Tosza z Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Jaworznie, który odpowiadał za przygotowanie dokumentacji projektowych. – Ścierało się kilka pomysłów, lecz naukowcy uznali, że najbardziej skuteczne będzie ciągła wymiana całej wody w zbiorniku – dodaje.

Jej lepszą jakość ma zapewnić system pomp i wymiana wody. – Po zbudowaniu systemu pomp i przelewów krystaliczna woda z piaskowni na granicy z Bukownem kilka razy w roku będzie zastępować dotychczasową wodę w zbiorniku – wyjaśnia Marcin Tosza.

Sosina w Jaworznie – fot. UM Jaworzno

Powstaną m.in. place zabaw i nowe alejki

Czysta woda to jednak nie wszystko. Nowa Sosina to również ścieżki rowerowe, asfaltowe drogi, nowe plaże, parkingi, wyremontowane ulice oraz nowe alejki wraz energooszczędnym oświetleniem i darmowe toalety. Obok plaż powstaną również place zabaw dla dzieci, ławeczki i prysznice. Coś dla siebie znajdą też wędkarze. Zyskają oni nowe pomosty, które będą sięgać poza szurowiska. I najważniejsze – darmowy wjazd na parkingu przy zbiorniku będzie bezpłatny.

Jak zmieni się Sosina?