Rusza przebudowa ulicy Spacerowej na osiedlu Dziekana w Czeladzi. Mieszkańcy muszą się liczyć ze sporymi utrudnieniami.

Mieszkańcy osiedla Dziekana w Czeladzi mogą być zadowoleni. Rusza bowiem długo wyczekiwana przebudowa ulicy Spacerowej. – Od kilku lat mieszkańcy i radni z tamtej części miasta wnioskowali o remont ulicy Spacerowej. Każdy burmistrz, także ja, odkładał remont tej ulicy na później, bo to niezwykle skomplikowane i kosztowne przedsięwzięcie. Konieczna jest tam bowiem wymiana sieci wodno-kanalizacyjnej, budowa kanalizacji deszczowej, przesunięcie sieci ciepłowniczej poszerzenia drogi przebudowy chodników, parkingów, a my w projekcie dołożyliśmy jeszcze drogą rowerową – powiedział Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Miasto zamierzało przeznaczyć na tę inwestycję 4 mln złotych brutto. W postępowaniu przetargowym wpłynęło aż 11 ofert. Najniższa, złożona przez DROGOMAX z Tarnowskich Gór opiewała na kwotę ponad 3,1 mln zł, a najdroższa, którą zaproponował P.U.H. DOMAX Arkadiusza Miki z Boronowa wynosiła 4,3 mln zł.

Tak ma wyglądać po przebudowie ulica Spacerowa w Czeladzi - fot. AiM Architekci
Tak ma wyglądać po przebudowie ulica Spacerowa w Czeladzi – fot. AiM Architekci

Miasto podpisało umowę z firmą z Tarnowskich Gór i przekazało jej plac budowy. Prace rozpoczną się od wycięcia niemal wszystkich rosnących wzdłuż ulicy Spacerowej drzew. – Niestety nie da się remontować i wykonać wszystkich zaplanowanych prac z zachowaniem choćby części starych drzew, a zwłaszcza ich korzeni – wyjaśnia Zbigniew Szaleniec. – W projekcie przewidziane są jednak nowe nasadzenia zarówno drzew i krzewów. A posadzone drzewa będą w miarę możliwości solidnych rozmiarów i będę pilnował by tak się stało. Liczę na wyrozumiałość mieszkańców i w sprawie niezbędnej wycinki drzew, jak uciążliwości remontowych dla mieszkańców osiedla – dodaje.

Na czym będą polegać wszystkie roboty budowlane? Przedmiotem zamówienia jest przebudowanie ulicy Spacerowej na odcinku od skrzyżowania z ulicą Nowopogońską do skrzyżowania ul. Krótkiej z ul. St. Wyspiańskiego.

W zakres prac wchodzi przebudowana nawierzchni ulicy wraz z miejscami postojowymi, chodnikiem dla pieszych, ścieżką rowerową odwodnieniem i oświetleniem oraz przebudową lub zabezpieczeniem istniejącego uzbrojenia terenu.

– Po remoncie osiedle Dziekana przecinać będzie prawdziwa aleja, ze sprawnym systemem odwodniającym. Ozdobą alei będą tereny zielone z ławeczkami, a wszystko zostanie oświetlone nowymi ledowymi lampami – zapowiada burmistrz.

Mieszkańcy muszą się jednak liczyć ze sporymi utrudnieniami. – Tak szeroko zakrojony remont będzie z pewnością przez jakiś czas uciążliwy dla mieszkańców, którzy przez kilka miesięcy będą musieli wykazać cierpliwość wjeżdżając lub wyjeżdżając z osiedla – podkreśla Zbigniew Szaleniec.