W weekend, 11 i 12 czerwca zawieszone lub zmienione zostaną trasy trzech linii tramwajowych: 24, 26 i 27, a w ich miejsce pojawi się komunikacja zastępcza. To zapowiedź przebudowy torowisk wzdłuż ulicy 1 Maja oraz Andersa.

Rusza przebudowa torowisk wzdłuż ulicy 1 Maja oraz Andersa w Sosnowcu. Przebudowa obejmuje 6 kilometrów torów: od ronda Zagłębia Dąbrowskiego do ronda u zbiegu ulic Andersa i 11 Listopada. Planowane prace będą obejmowały całą infrastrukturę, wymienione zostanie również torowisko przecinające rondo Ludwik (1 Maja/Mikołajczyka/Andersa/Narutowicza).

Poprawi się też jakość obsługi pasażerów, ponieważ prace będą dotyczyły przebudowy 14 peronów. Zainstalowane zostaną nowe słupy wraz z trakcją elektryczną. Ponadto tramwaje zadbają o remonty przejazdów, zarówno tych prowadzących do indywidualnych domów, jak i osiedli. Uzupełniony zostanie system dróg rowerowych.

– To będzie ogromna zmiana jakościowa. Każdy, kto podróżował tramwajem na tym odcinku wie, że trzeba się mocno trzymać. Na inwestycji zyskają wszyscy. Pasażerowie, bo będą podróżowali w komfortowych warunkach i korzystali z wygodnych peronów. Mieszkańcy okolicy, bo będzie mniejszy hałas. Kierowcy i piesi, bo będą bezpieczne przejazdy i przejścia – cieszy się Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Torowisko wzdłuż ulicy 1 Maja i Andersa w Sosnowcu – fot. UM Sosnowiec

Pierwsze zmiany

Pasażerowie pierwsze zmiany odczują już w ten weekend, wówczas zmienione zostaną trasy trzech linii tramwajowych: 24, 26 i 27, a w ich miejsce pojawi się komunikacja zastępcza. W tym czasie na torowiskach zostaną zabudowane tymczasowe rozjazdy.

Po wykonaniu rozjazdów tramwaje znów będą kursowały, ale tylko po jednym torze. Pierwszy odcinek jednotorowy powstanie między przystankiem Sosnowiec Sąd a przystankiem Osiedle Wanda, drugi od skrzyżowania ul. generała Andersa z ul. Lipową do przystanku Dańdówka Skrzyżowanie. Na odcinku od przystanku Osiedle Wanda do ul. Lipowej pozostawiony zostanie fragment dwutorowy, dający możliwość mijania się tramwajów.

Od poniedziałku 14 czerwca tramwaje linii nr 26 i 27 wrócą na wcześniejsze trasy, zaś linia nr 24, obsługiwana taborem dwukierunkowym, będzie kursować na skróconej trasie: Konstantynów Okrzei – Sosnowiec Rondo Ludwik.

Torowisko przy Andersa i 1 Maja zostanie zmodernizowane – fot. Maciej Łydek/UM Sosnowiec

Tymczasowy rozkład jazdy

W weekend linia nr 24 zostanie zawieszona. Natomiast tramwaje linii nr 26 będą kursować w relacji: Mysłowice Dworzec PKP – Kazimierz Górniczy pętla, a od strony Pogoni linia będzie zawieszona. Z kolei tramwaje linii nr 27 będą kursować w relacji: Będzin Osiedle Zamkowe pętla – Sosnowiec Wspólna, a od strony Kazimierza Górniczego linia będzie zawieszona.

W tym czasie uruchomiona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza – linia nr T-24 będzie kursować w relacji: Konstantynów Okrzei – Sosnowiec Ostrogórska a linia nr T-26 w relacji: Dańdówka Skrzyżowanie – Sosnowiec Urząd Miasta.

Prace powinny zakończyć się w maju 2023 roku.

CZYTAJ TAKŻE:

Umowa na przebudowę torowiska w Sosnowcu podpisana. Prace mają potrwać 22 miesiące