W poniedziałek, 3 lipca w Czeladzi rusza głosowanie nad nowymi nazwami miejskich ulic, które muszą zmienić patronów ze względu na ustawę dekomunizacyjną.

Przypomnijmy, że po wejściu w życie tzw. “ustawy dekomunizacyjnej” z dnia 1 kwietnia 2016 roku samorządy muszą dokonać zmian tych ulic, które upamiętniają osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny lub propagujące taki ustrój w inny sposób.

Burmistrz Zbigniew Szaleniec podjął decyzję o umożliwieniu jak najpełniejszego wypowiedzenia się wszystkim czeladzianom na ten temat ustawowego obowiązku zmiany nazw ulic i osiedli w mieście. Od 27 do 29 czerwca odbywały się spotkania z mieszkańcami ulic i osiedli, których nazwy muszą zostać zmienione w trybie obowiązku ustawowego.

Zgodnie z wytycznymi Instytutu Pamięci Narodowej, w Czeladzi konieczna jest zmiana nazw ulic: Mariana Buczka, 35-lecia PRL oraz osiedli: Marcelego Nowotki, Piotra Dziekana, Jana Musiała.

Przedstawiciele Urzędu Miasta i Rady Miejskiej przygotowali wstępne propozycje nowych nazw osiedli:

  • dla osiedla Piotra Dziekana: Trzy Brzegi, Czesława Słani, Dziekana,
  • dla osiedla Jana Musiała: Saturn, Zarzecze,
  • osiedla Marcelego Nowotki: Nowe Miasto.

Komisja zaproponowała także nowe nazwy ulic:

  • dla ul. Mariana Buczka: Sosnowa (nazwa nawiązująca do wzniesienia znajdującego się nieopodal, po lewej stronie Brynicy, w dawnych dokumentach zwanego „Górą Borzysza ” czyli górą porośniętą lasem sosnowym), Henryka Grabowskiego ((ur.19.10.1929r. w Czeladzi – zm. 4.03.2012r.) lekkoatleta, dwukrotny olimpijczyk i brązowy medalista mistrzostw Europy w Sztokholmie (1958) w skoku w dal. Dwadzieścia trzy razy bronił barw narodowych w meczach międzypaństwowych, 3-krotny mistrz kraju i 8-krotny rekordzista Polski w skoku w dal.), Zaleśna (nazwa nawiązująca do wzniesienia znajdującego się nieopodal, po lewej stronie Brynicy, w dawnych dokumentach zwanego „Górą Borzysza ” czyli górą porośniętą lasem sosnowym),
  • dla ul. 35-lecia PRL: Kazimierza Sosnkowskiego (nazwa pochodzi od nazwy Spółdzielni Rolniczej „Świt” działającej na terenie Czeladzi), Świtowska, Niepodległości (upamiętnienie odzyskania przez Polskę po 123 latach niepodległości w 1918 roku. Odzyskanie niepodległości potwierdziło niezależność Polski od formalnego wpływu innych jednostek politycznych).

Swój głos w ankiecie dotyczącej zmiany nazwy osiedli i ulic można oddać do 7 lipca (TUTAJ). Na podstawie opinii zebranych wśród mieszkańców Rada Miejska w Czeladzi podejmie stosowne uchwały dotyczące zmiany nazw ulic i osiedli nie później niż do dnia 1 września 2017 roku.

Przypominamy, że zmiana nazwy dokonana  na podstawie ustawy nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową, a wszelkie zmiany w ewidencjach czy dokumentach urzędowych dokonane na podstawie  cytowanej ustawy są wolne od opłat.