Kończą się przygotowania do zasadniczej fazy przebudowy na DK94 w Sosnowcu. Na miejsce zwożony jest sprzęt, wkrótce rozpoczną się długo zapowiadane prace.

Długo wyczekiwana inwestycja staje się faktem. Rozpoczyna się przebudowa skrzyżowania DK94 i ulicy Długosza w Sosnowcu, które w ciągu dwóch lat stanie się dwukondygnacyjnym skrzyżowaniem. Na miejscu pojawiły się koparki, które rozpoczynają prace.

W pierwszej kolejności, wykonawca, którym jest wyłoniona w dwustopniowym przetargu firma Banimex, musiał zabezpieczyć wszystkie sieci, które znajdują się w tym miejscu, tak aby bezpiecznie przystąpić do dalszych prac. Dopiero teraz można rozpocząć zasadniczą fazę przebudowy.

Droga krajowa nr 94 jest najlepszą alternatywą dla kierowców całej aglomeracji, którzy wybierają to połączenie z Krakowem zamiast płatnego odcinka autostrady A4. Obecnie, w tym miejscu, zwłaszcza w godzinach szczytu, tworzą się ogromne korki.

Na czas remontu, kierowcy muszą liczyć się ze sporymi utrudnieniami. Dlatego zalecane będą objazdy i alternatywne drogi, które wkrótce będą wytyczane.

– Budowa dwupoziomowego skrzyżowania w miejscu obciążonym znacznym ruchem lokalnym i tranzytowym, będzie wiązała się z wprowadzeniem skomplikowanego układu objazdów, utrudnieniami i tworzeniem się korków – zapowiada Jeremiasz Świerzawski. – Część prac będzie odbywała się „pod ruchem”, ale będzie taki etap, kiedy ruch lokalny w tym miejscu będzie wstrzymany. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że ruch na trasie będzie utrzymany – podkreśla.

Całość prac zostanie podzielona na trzy etapy, w dwóch ruch będzie odbywał się jedną jezdnią. W pierwszym etapie, z ruchu wyłączona zostanie część jezdni w kierunku Katowic. Wówczas, ruch przeniesiony zostanie na jezdnię w kierunku Krakowa. W drugim etapie sytuacja zostanie odwrócona, ruch będzie odbywał się zatem w kierunku Katowic.

Trzeci etap budowy zakłada budowę elementu mostowego z ruchem okrężnym. Wówczas, ruch może zostać całkowicie zamknięty. W tym czasie wyznaczone zostaną objazdy.