Rowery miejskie po raz kolejny połączą miasta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Po raz drugi działające w kilku miastach systemy zostały połączone. Dzięki temu użytkownicy mogą zostawić rower w dowolnym miejscu.

Rower miejski można wypożyczyć w jednym i oddać go w innym mieście. Po raz pierwszy mieszkańcy mieli okazję skorzystać ze zintegrowanych systemów rowerowych w zeszłym roku. W 2019 roku użytkownicy wypożyczali rowery blisko 800 tys. razy. Dokonali łącznie ok. 43 tys. przejazdów między miastami. Najchętniej przemieszczano się między Katowicami i Chorzowem (łącznie ok. 23 tys. razy). Chętnie podróżowano między Chorzowem i Siemianowicami Śląskimi (ok. 3,9 tys. razy) oraz Katowicami i Siemianowicami (ok. 2,3 tys. razy).

Podobnie jak w poprzednim sezonie wypożyczalnie rowerów miejskich w metropolii, których operatorem jest Nextbike, zostały zintegrowane. Obecnie pięć miast uruchomiło rowery miejskie. Od 6 maja ruszyły Katowice i Siemianowice Śląskie. Trzy dni później, 9 maja, wystartowały Chorzów oraz Tychy. Natomiast od poniedziałku 11 maja z wypożyczalni można korzystać również w Sosnowcu. Do dyspozycji jest w sumie 1500 rowerów na 160 stacjach.

Sosnowiecki Rower Miejski - fot. MZ
Sosnowiecki Rower Miejski – fot. MZ

Rowerowe sezon z opóźnieniem

W tym roku start sezonu rowerów miejskich opóźniła epidemia koronawirusa i związane z tym rządowe obostrzenia. Restrykcje te zostały złagodzone i od 6 maja miasta zaczęły uruchamiać swoje wypożyczalnie.

– Rower przestaje się kojarzyć wyłącznie z rekreacją, to bezpieczny środek przemieszczania się do pracy, szkoły, na zakupy- słowem jest pomocny przy załatwianiu codziennych spraw. Traktujemy go, jako uzupełnienie całego systemu transportowego. W tym roku, czasie pandemii koronawirusa zyskał nowe znaczenie. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca jazdę na rowerze. Zapewnia on bezpieczny dystans oraz daje minimum dziennej aktywności fizycznej – tłumaczy Marcin Dworak, oficer rowerowy Metropolii GZM. – Nie jest wykluczone, że efektem walki z koronawirusem będzie większa popularność roweru a władze samorządowe będą traktować rozwój infrastruktury rowerowej jako ważny priorytet w rozwoju mobilności miejskiej – dodaje.

Sosnowiecki Rower Miejski - fot. MZ
Sosnowiecki Rower Miejski – fot. MZ

Dezynfekcja rowerów

Aby zminimalizować ryzyko zakażenia operator systemu będzie prowadził dezynfekcję newralgicznych elementów rowerów jak kierownice, siodełka, linki, manetki oraz terminale. Jednoślady będą dezynfekowane przynajmniej dwa razy dziennie w ramach codziennej pracy osób serwisujących oraz relokujących rowery miejskie we wszystkich działających systemach. Zaleca się także, aby użytkownicy korzystali z rękawiczek ochronnych oraz przed i po jeździe stosowali własne środki dezynfekujące. Przypominamy też, że nadal obowiązuje rządowy nakaz używania maseczek ochronnych.

Zintegrowany system wypożyczalni obejmuje rowery standardowe. Inne typy – rowery familijne, typu cargo, dziecięce czy wyposażone w fotelik do przewożenia dzieci, należy nadal zwracać w obrębie tego samego miasta.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Wystartował nowy sezon Sosnowieckiego Roweru Miejskiego. Są nowe rowery i stacje