Metropolia podpisała umowę z firmą Nextbike, która umożliwi wypożyczenie roweru w jednym mieście, a pozostawienie w drugim. Teraz to miasta zdecydują o rozszerzeniu swoich systemów o taką właśnie funkcję.

Katowice, Sosnowiec, Tychy, Gliwice, Zabrze, Chorzów, Siemianowice Śląskie – w tych miastach metropolii od nadchodzącego sezonu mają zostać uruchomione miejskie wypożyczalnie rowerów. W każdym z tych miast systemy dostarcza firma Nextbike, z którą Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zawarła umowę, dzięki której miasta otrzymają możliwość rozszerzenia funkcjonalności swoich wypożyczalni. Jeśli wspomniane miasta uporają się ze zmianami do końca marca, to już 1 kwietnia będzie można wypożyczyć rower w jednym mieście, a zwrócić w drugim.

– Do tej pory regulaminy wypożyczalni rowerów miejskich nie pozwalały, aby pojazd wypożyczony ze stacji w jednym mieście, można było zwrócić na stacji w innym, na przykład sąsiednim mieście – tłumaczy Karolina Mucha-Kuś, dyrektor departamentu projektów i inwestycji GZM. – Umowa, którą zawarliśmy z firmą Nextbike, pozwoli relokować pojazdy pomiędzy różnymi miastami. Co ważne, gminy nie poniosą w związku z tym dodatkowych wydatków, ponieważ to metropolia pokryje koszty przemieszczenia każdego roweru między miastami – dodaje.

Jak podkreślają przedstawiciele GZM, możliwość relokacji będzie dotyczyć wyłącznie rowerów standardowych. To znaczy, że rowery typu tandem, dziecięcy, familijny albo cargo dalej będzie można wypożyczać i oddawać wyłącznie w obrębie jednej gminy. Wynika to z faktu, że oferta dotycząca typów rowerów w poszczególnych wypożyczalniach nie jest jednolita.

Metropolia, poprzez współpracę z firmą Nextbike, umożliwia gminom wprowadzenie możliwości relokowania rowerów, ale to miasta zdecydują o rozszerzeniu swoich systemów o tę funkcjonalność. Chodzi o zmianę zapisów w umowach i regulaminach poszczególnych wypożyczalni w taki sposób, aby relokowanie było formalnie możliwe.

– Przy tej okazji niejako ujednolicony zostanie także czas trwania sezonu rowerowego, który w miastach metropolii, gdzie zintegrowane zostaną wypożyczalnie rowerów miejskich, będzie trwał tak samo długo – mówi Marcin Dworak, metropolitalny oficer rowerowy.

Przypomnijmy, że jeszcze w tym roku metropolia planuje zakupić i przekazać 230 rowerów elektrycznych, które trafią do urzędników, policjantów i strażników miejskich na obszarze GZM.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Wiosną 2020 roku w Sosnowcu powstanie 13 nowych wypożyczalni rowerów miejskich

Skomentuj przez Facebook

6 KOMENTARZE

  1. Coś słyszałem, że ktoś w UM S-c sabotaż uprawia i sprzedał kawałek brzegu Czarnej Przemszy celem komplikacji ścieżki rowerowej do Będzina i dalej na Pogorie cztery?! Jedyna fajna rzecz jaka mogła powstać w temacie rowerowym!

    No sorki jest drugi temat: brzegiem Białej Przemszy do Maczek i Sławkowa – ale zaraz pewnie ktoś sprzeda kawałek gruntu aby tu uniemożliwić

  2. Póki co w Sosnowiec na tym nie skorzysta – brakuje i tras do przemieszczania się rowerem pomiędzy Katowicami i Sosnowcem, a tym bardziej brakuje rowerów miejskich w pobliżu ich granicy. Po starcie sezonu będzie można sobie podjechać ze stacji Piłsudskiego na Borki… tylko po co? Stamtąd jeszcze mnóstwo czasu, by dotrzeć do jakiejkolwiek cywilizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here