Od 16 marca, na podstawie tzw. specustawy, obywatele Ukrainy mogą wnioskować o nadanie numeru PESEL. Pierwszego dnia przed urzędami ustawiły się długie kolejki.

W środę ruszyła rejestracja numerów PESEL dla obywateli Ukrainy, którzy do Polski uciekli przed wojną. Posiadanie numeru PESEL uprawnia do korzystania z różnego rodzaju świadczeń: zdrowotnych, socjalnych, rodzinnych. Umożliwia też podjęcie pracy czy założenie działalności gospodarczej.

Na złożenie wniosku o nadanie numeru, obywatele Ukrainy mają 60 dni od momentu wjazdu na teren Polski. Dlatego urzędnicy apelują, aby wstrzymać się z załatwianiem formalności.

– Własnym sumptem, bez dodatkowego sprzętu przekazanego przez władze centralne, uruchomiliśmy cztery stanowiska do obsługi obywateli Ukrainy. Docelowo jesteśmy w stanie zreorganizować się i prowadzić obsługę na pięciu stanowiskach. Mamy przygotowanych do tego pracowników, brakuje jednak urządzeń, dzięki którym będziemy rejestrować wnioski. W momencie, gdy dostaniemy sprzęt, będziemy mogli poszerzyć obsługę – tłumaczy Paweł Gradzik, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

Pierwszego dnia obowiązywania nowych przepisów, Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej obsłużył ponad 60 obywateli Ukrainy zainteresowanych nadaniem PESEL. Na czwartek i piątek zapisali się kolejni. – W tym momencie nie mamy już wolnych miejsc. Dlatego lepiej z wizytą w UM wstrzymać się do przyszłego tygodnia. Liczę, że wtedy będziemy już dysponować dodatkowym sprzęt, co pozwoli obsługiwać więcej osób – mówi Paweł Gradzik.

Podobnie jest w pozostałych miastach regionu. W Sosnowcu uruchomiono specjalny punkt, który znajduje się na parkingu przed magistratem, gdzie można wypełnić druk, zrobić zdjęcie, a w Urzędzie Miejskim dokonać rejestracji.

W związku z dużym zainteresowaniem przez trzy najbliższe soboty (19.03, 26.03, 2.04) w Urzędzie Miejskim w Czeladzi będzie funkcjonować punkt nadawania numeru PESEL dla obywateli Ukrainy. Punkt będzie czynny w godzinach: 8.00-13.00. Nadawanie numeru PESEL od poniedziałku do piątku obywa się w godzinach pracy urzędu. Ze względu na duże zainteresowanie obowiązuje system kolejkowy.