W Dąbrowie Górniczej podpisano umowę na przebudowę ulicy Letniej, która nigdy wcześniej nie była remontowana. Ponadto wybudowany zostanie 2-kilometrowy ciąg pieszo-rowerowy.

Przebudowę ulicy Letniej wraz z budową 2-kilometrowego ciągu pieszo-rowerowego od Centrum Sportów Letnich w parku Zielona do parkingu przy Pogorii IV w rejonie ul. Marianki miasto zleciło firmie Drogomex. Inwestycja warta jest ponad 4,66 mln zł. Miasto otrzymało wsparcie na ten cel z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w wysokości 6,5 mln zł.

ulica letnia
Przebudowa ulicy Letniej – fot. UM Dąbrowa Górnicza

Warto podkreślić, że prowadząca w kierunku Marianek i Ratanic oraz terenów rekreacyjnych ulica Letnia nigdy wcześniej nie była remontowana, a charakterystyczne wybrzuszenia – efekt działania wody i braku odwodnienia – mocno dają się we znaki kierowcom i rowerzystom, dlatego przez wielu mieszkańców nazywana jest „drogą wstydu”.

– Gdy rozmawialiśmy wiosną z mieszkańcami, nie kryli oni obaw związanych z inwestycją. Ostatecznie efektem tych rozmów jest między innymi decyzja o powstaniu wyniesionych przejść dla pieszych, co wpłynie na bezpieczeństwo i uspokojenie ruchu – mówi Damian Rutkowski, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej.

Utrudnienia dla kierowców

Wśród innych udogodnień jakie czekają na mieszkańców jest poszerzenie wjazdów na posesje czy uzgodniona z mieszkańcami lokalizacja przystanków autobusowych. Zanim to jednak nastąpi czeka na nich sporo utrudnień. Miasto chce, aby inwestycję oddano do użytku jak najszybciej, aby było to możliwe ulica Letnia zostanie wyłączona z ruchu. Na ten czas wyznaczony zostanie objazd równoległymi drogami w powiecie będzińskim.

ulica letnia
Przebudowa ulicy Letniej – fot. UM Dąbrowa Górnicza

– Utrzymany zostanie dojazd do posesji, zapewnimy także mieszkańcom możliwość korzystania z komunikacji miejskiej: z jednej strony autobusy dojeżdżać będą do rozjazdu przy drodze prowadzącej do Protoru oraz do parkingu przy Pogorii IV z drugiej strony – zapowiada Zbigniew Kubik, naczelnik wydziału inwestycji drogowych.

Mająca się lada moment rozpocząć inwestycja jest kontynuacją prac z 2018 roku, gdy za 4,1 mln zł Eurovia zmodernizowała ulicę Letnią od skrzyżowania z Robotniczą do Centrum Sportów Letnich.

ulica letnia
Przebudowa ulicy Letniej – fot. UM Dąbrowa Górnicza

CZYTAJ TAKŻE:

Ulica Letnia przejdzie gruntowny remont. Miasto czeka na wyłonienie wykonawcy