Sosnowiec otrzymał bezzwrotną pożyczkę z Banku Gospodarstwa Krajowego na budowę blisko 300 mieszkań w rejonie ulicy Naftowej. Miasto pozyskało na ten cel ponad 24 miliony złotych.

O blisko 300 nowych mieszkań wzbogaci się Sosnowiec. To efekt wspólnej inwestycji samorządu oraz prywatnej firmy. Powstaną one przy ulicy Naftowej, w pasie od kładki pomiędzy Naftową i Teatralną a przejazdem kolejowym. Ich budowa ma rozpocząć się jeszcze w tym roku.

– W sumie będzie prawie 290 mieszkań w 12 sześciokondygnacyjnych budynkach. Inwestycja jest wspólnym projektem miasta oraz firmy TBS Dombud z Będzina. Nigdy w historii samorządu po 1989 roku nie budowano w Sosnowcu tylu mieszkań, które będą w zarządzie miasta – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

W Sosnowcu powstanie nowe osiedle

Teren inwestycji obejmuje 22 tys. metrów kwadratowych. Budynki 1, 2, 3, 4, 5 i 6, które są zlokalizowane bliżej przejazdu kolejowego, będą miały na poszczególnych piętrach od 3 do 5 mieszkań. Dodatkowo budynki 2,3 i 4 oraz 5 i 6 będą oddzielone od siebie zielonymi tarasami, które będą znajdowały się nad garażami. Z kolei pozostałe domy bliżej kładki, będą oddzielone od siebie dylatacjami, a na poszczególnych piętrach znajdzie się 7 lub 8 mieszkań.

plan, rzut, mieszkania
W Sosnowcu powstaną nowe mieszkania – fot. UM Sosnowiec

Szacowany koszt inwestycji to 100 mln zł. – Najważniejszy dla nas będzie fakt, że to właśnie miasto będzie wskazywało przyszłych najemców. Mieszkania będą dla osób i rodzin średniozamożnych – mówi Michał Zastrzeżyński, zastępca prezydenta. – Chciałbym podkreślić, że o lokale będą mogły ubiegać się osoby, które w tej chwili mieszkają w zasobach komunalnych i nie mają zaległości w płatnościach za lokal – dodaje.

24 mln zł na budowę mieszkań

Wsparcie z Banku Gospodarstwa Krajowego pozwoli na przygotowanie stawek czynszów niż na wolnym rynku. – Dodatkowo mieszkania będą przygotowane właściwie pod klucz, wystarczy wstawić meble i mieszkać – zaznacza Arkadiusz Chęciński.

Kryteria oraz zasady na jakich będzie się można ubiegać o mieszkania określi miasto i są w trakcie opracowania. Nabór będzie prowadzony przez miasto. – W tej chwili wiadomo, że jednym z warunków, które będzie trzeba spełnić będzie ten, dotyczący braku posiadania prawa własności do innej nieruchomości na terenie miasta – tłumaczy prezydent Zastrzeżyński.

Projekt obejmuje również budowę 133 miejsc parkingowych w podziemnym garażu, 40 kolejnych w garażach wolnostojących oraz dalszych 174 miejsc parkingowych. Projektanci nie zapomnieli o najmłodszych mieszkańcach – dla nich powstanie plac zabaw. Wszystkie budynki powinny zostać wykonane do połowy 2023 roku.

CZYTAJ TAKŻE:

Miasto wybuduje blisko 100 mieszkań komunalnych