Osiem firm zgłosiło swoje oferty w przetargu na przebudowę placu przed dworcem PKP w Sosnowcu. Tylko jedna zmieściła się w kwocie, jaką miasto zamierza wydać na tę inwestycję.

Na początku maja pisaliśmy o tym, że firma Kvanta Granit zrezygnowała z umowy na przebudowę placu przed dworcem PKP w Sosnowcu. Miasto ponownie ogłosiło przetarg z wydłużonym z 10 do 13 miesięcy czasem realizacji inwestycji. Tym razem wpłynęło aż osiem ofert. Najtańsza opiewa na niespełna 8 mln zł, a najdroższa na ponad 16,5 mln zł.

Miasto na realizację tego zadania zamierza przeznaczyć 8,6 mln złotych brutto. W tych ramach zmieściła się jedna z ośmiu ofert. Złożyła ją firma AGC Bytom, która zaproponowała prawie 8 mln złotych brutto. Nie jest to anonimowa firma.

AGC specjalizuje się w rekultywacji terenów przemysłowych, budową obiektów sportowych oraz wynajmem maszyn budowlanych. Jej flagową inwestycją jest osiedle Srebrne Stawy oraz pole golfowe w Bytomiu. Obecnie kończy rewitalizację zabytkowej wieży ciśnień w Będzinie-Grodźcu.

Kto ostatecznie przebuduje plac przed sosnowieckim dworcem? Decyzja o wyborze wykonawcy zapadnie po ocenie wszystkich ofert

Plac przed dworcem PKP w Sosnowcu – fot. Amaya Architekci
Plac przed dworcem PKP w Sosnowcu – fot. Amaya Architekci

Plac przed dworcem przyjaznym mieszkańcom

Plac przed dworcem PKP w Sosnowcu przejdzie prawdziwą metamorfozę. Co się zmieni? Sporo. Sprzed dworca zniknie bowiem parking. Pojawi się za to wyłożony granitowymi płytami duży plac. – Plac będzie przygotowany do organizacji imprez plenerowych i pomieści 2,5 tysiąca osób. Nie mamy rynku, ale mamy nadzieję, że to będzie miejsce, które skusi, aby przebywać w centrum miasta i spędzać tutaj wolny czas – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Na placu przed dworcem zostanie wybudowany wielofunkcyjny szklany pawilon z zielonym dachem. To modne ostatnio rozwiązania, które możemy zaobserwować m.in. na budynku Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. Pojawi się również fontanna, nowe ławki, ozdobne krzewy oraz drzewa. Tych ma być więcej, niż pierwotnie zakładano.

Pojawi się dwumetrowy, przestrzenny i podświetlany napis „Sosnowiec łączy”, który ma stanąć na wprost dworca. Ma on współgrać z interaktywną mapą miasta.

Na placu będzie nowe oświetlenie, monitoring oraz strefa bezpłatnego bezprzewodowego internetu. Po prawej stronie stanie też nowa wiata autobusowa, parking rowerowy, parking taksówek, strefa parkingu krótkoterminowego oraz stacja roweru miejskiego.

Projekt obejmuje także budowę parkingu samochodowego na ok. 50 miejsc za budynkiem dawnego „Sezamu” przy ul. 3 Maja.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Koronawirus zatrzymał ważną inwestycję w Sosnowcu. Firma wycofała się z przebudowy placu przed dworcem

22 KOMENTARZE

 1. A czy ta mała buda z górnej Patelni zniknie? Czy ktoś będzie z niej przydymione majciochy sprzedawał?
  I tak jest sukces – po zniknieciu wielkiej paskudnej budy cyrkowej!

 2. Tydzień temu odtrąbiono sukces, że kwiatki będą sądzić na torowisku tramwajowym i że to takie ekologiczne zatrzymuję wodę i ble ble ble, teraz jest sukces, bo wybetonują plac na 2,5 tysiąca ludzi, a trawnik przenieśli na dach szklarni. To już było grane w filmie „Poszukiwany poszukiwana” tam też było”a jezioro damy tutaj” tak jak w Sosnowcu trawnik damy na dach.

 3. „Plac przed dworcem przyjaznym mieszkańcom”
  Co jest przyjaznego w betonie na otwartej powierzchni bez cienia przy 35 stopniach?

 4. Pissowskie placzki już się zlecialy. Jeszcze się nic nie zaczęło ale trzeba już marudzic.
  Teraz co tam macie tony asfaltu bez trawy i nie narzekacie?
  Tam ma być plac na miejskie imprezy. Dadzą trawę spadnie deszcz to źle bo błoto będzie, będą plyty to źle bo trawy nie ma.

  • Pewnie już wiele razy to o sobie czytałeś, ale są takie persony którym warto to powtarzać nacieki wieków: JESTEŚ D E B I L E M !!!

  • Partia to nie klub sportowy by ich wspierać czy bronić w internecie, to są cholerni urzędnicy, których wybieramy i maja się wywiązywać z obietnic, bo jak nie będą albo będą odstawiać jakiś szajs, to trzeba ich wymienić w kolejnych wyborach i koniec kropka.
   Zadziwia mnie ta niewolnicza postawa ludzi, którzy zrobili sobie z polityków jakieś bóstwa, i są tak w nich zapatrzeni, że wyzywają każdego to nie popiera ich partii, agituja, sieja propagandę, a w zamian taki polityk wydyma ich w podatkach, za które sobie chałupę kupi. To jest tak popieprzone, że nie potrafie tego ogarnąć jak można tak sięgnąć dna i cienia mgły.

 5. Arkadiusz buduje sobie pomnik po wsze czasy, z nalepszego marmuru, berylowe ozdobniki, laszerowe naświetlenie. Przecierz już nigdy nie będzie perzydentę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here