Osiem firm zgłosiło swoje oferty w przetargu na przebudowę placu przed dworcem PKP w Sosnowcu. Tylko jedna zmieściła się w kwocie, jaką miasto zamierza wydać na tę inwestycję.

Na początku maja pisaliśmy o tym, że firma Kvanta Granit zrezygnowała z umowy na przebudowę placu przed dworcem PKP w Sosnowcu. Miasto ponownie ogłosiło przetarg z wydłużonym z 10 do 13 miesięcy czasem realizacji inwestycji. Tym razem wpłynęło aż osiem ofert. Najtańsza opiewa na niespełna 8 mln zł, a najdroższa na ponad 16,5 mln zł.

Miasto na realizację tego zadania zamierza przeznaczyć 8,6 mln złotych brutto. W tych ramach zmieściła się jedna z ośmiu ofert. Złożyła ją firma AGC Bytom, która zaproponowała prawie 8 mln złotych brutto. Nie jest to anonimowa firma.

AGC specjalizuje się w rekultywacji terenów przemysłowych, budową obiektów sportowych oraz wynajmem maszyn budowlanych. Jej flagową inwestycją jest osiedle Srebrne Stawy oraz pole golfowe w Bytomiu. Obecnie kończy rewitalizację zabytkowej wieży ciśnień w Będzinie-Grodźcu.

Kto ostatecznie przebuduje plac przed sosnowieckim dworcem? Decyzja o wyborze wykonawcy zapadnie po ocenie wszystkich ofert

Plac przed dworcem PKP w Sosnowcu – fot. Amaya Architekci
Plac przed dworcem PKP w Sosnowcu – fot. Amaya Architekci

Plac przed dworcem przyjaznym mieszkańcom

Plac przed dworcem PKP w Sosnowcu przejdzie prawdziwą metamorfozę. Co się zmieni? Sporo. Sprzed dworca zniknie bowiem parking. Pojawi się za to wyłożony granitowymi płytami duży plac. – Plac będzie przygotowany do organizacji imprez plenerowych i pomieści 2,5 tysiąca osób. Nie mamy rynku, ale mamy nadzieję, że to będzie miejsce, które skusi, aby przebywać w centrum miasta i spędzać tutaj wolny czas – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Na placu przed dworcem zostanie wybudowany wielofunkcyjny szklany pawilon z zielonym dachem. To modne ostatnio rozwiązania, które możemy zaobserwować m.in. na budynku Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. Pojawi się również fontanna, nowe ławki, ozdobne krzewy oraz drzewa. Tych ma być więcej, niż pierwotnie zakładano.

Pojawi się dwumetrowy, przestrzenny i podświetlany napis „Sosnowiec łączy”, który ma stanąć na wprost dworca. Ma on współgrać z interaktywną mapą miasta.

Na placu będzie nowe oświetlenie, monitoring oraz strefa bezpłatnego bezprzewodowego internetu. Po prawej stronie stanie też nowa wiata autobusowa, parking rowerowy, parking taksówek, strefa parkingu krótkoterminowego oraz stacja roweru miejskiego.

Projekt obejmuje także budowę parkingu samochodowego na ok. 50 miejsc za budynkiem dawnego „Sezamu” przy ul. 3 Maja.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Koronawirus zatrzymał ważną inwestycję w Sosnowcu. Firma wycofała się z przebudowy placu przed dworcem