Projekt Fabryki Pełnej Życia, czyli nowego centrum Dąbrowy Górniczej został finalistą międzynarodowego konkursu architektonicznego Architizer A+Awards. W głosowaniu, które trwa do końca lipca, mogą brać udział wszyscy internauci.

Konkurs Architizer A+Awards to ważne wydarzenie w świecie architektury. Jego organizatorem jest jedna z wiodących na świecie amerykańskich stron internetowych poświęconych architekturze i designowi – Architizer.com. Przeprowadza go od ośmiu lat, a nagrody wręczane są w ponad 90 różnych kategoriach.

Prace oceniane są przez jury składające się z ponad 300 osób – architektów, krytyków czy też ludzi ze świata kultury. Warto zaznaczyć, że wydarzenie gromadzi globalną publiczność, a w głosowaniu ogólnym rokrocznie bierze udział kilkaset tysięcy osób.

Projekt Fabryki Pełnej Życia rywalizuje w kategorii budynków komercyjnych jeszcze niezbudowanych. Można oddać na niego swój głos w otwartym głosowaniu, które trwa do końca miesiąca. Wystarczy wejść na stronę internetową plebiscytu, zarejestrować się, wybrać kategorię: Unbuilt Commercial i oddać głos!

Przypomnijmy, że projekt biura Analog Piotr Śmierzewski ze Szczecina zwyciężył w ubiegłym roku w międzynarodowym konkursie na ostateczny projekt nowego centrum Dąbrowy Górniczej. Miasto przeprowadziło go wspólnie z katowickim Oddziałem SARP. W efekcie konkursu otrzymano koncepcję nowego centrum miasta.

Tak będzie wyglądać nowe centrum Dąbrowy Górniczej - fot. Fabryka Pełna Życia
Tak będzie wyglądać nowe centrum Dąbrowy Górniczej – fot. Fabryka Pełna Życia

Nowe centrum miasta

Fabryka Pełna Życia to przełomowy projekt w 100-letniej historii Dąbrowy Górniczej, który ma szanse zrewolucjonizować życie w samym centrum miasta. 4-hektarowy teren Fabryki Obrabiarek Defum od końca XIX wieku był całkowicie zamknięty dla mieszkańców. Teraz ma powstać wizytówka i tętniące życiem serce Dąbrowy Górniczej. Wizję nowego Centrum Dąbrowy Górniczej – po licznych konsultacjach społecznych, jak i pracach grup ekspertów w zakresie urbanistyki i architektury, ekonomii i przedsiębiorczości oraz zrównoważonego rozwoju – oparto o zasoby społeczności lokalnej.

Część hal przemysłowych zostanie wyburzonych, a te najcenniejsze – odrestaurowane, przebudowane i zaadaptowane do nowych funkcji usługowo-handlowych. Istniejąca zabudowa będzie uzupełniona budynkami nowo projektowanymi o funkcjach usługowych i mieszkalnych z komercyjną przestrzenią położoną w parterach budynków. W konsekwencji działań projektowych powstanie przyjazna mieszkańcom, zazieleniona publiczna przestrzeń pomiędzy obiektami z jej kulminacją w postaci tzw. Rynku Fabrycznego. Głównym obiektem tej przestrzeni, ale też całego zespołu, będzie wysoka wieża z tarasem widokowym, który pozwoli na spojrzenie z góry na teren Zagłębia.

W tej chwili trwa postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego na wykonanie dokumentacji dla inwestycji, obejmujące wykonanie dokumentacji projektów budowlanego oraz wykonawczego w oparciu o projekt biura Analog i opracowaną przez to samo biuro szczegółową koncepcję urbanistyczno-architektoniczną priorytetowego obszaru rewitalizacji w Dąbrowie Górniczej.