W przyszłym tygodniu odbędzie się głosowanie w sprawie utworzenia spółki, która będzie odpowiedzialna za budowę stadionu, hali i lodowiska na Górce Środulskiej w Sosnowcu.

W przyszłym tygodniu sosnowieccy radni będą dyskutować nad powołaniem spółki, która będzie odpowiedzialna za budowę Zagłębiowskiego Parku Sportowego.

– Na najbliższej sesji powołana zostanie spółka, która zaciągnie kredyt na budowę stadionu, hali i lodowiska. Miasto co roku będzie przekazywać środki na dokapitalizowanie spółki, którymi kredyt będzie spłacany – przekazał nam jeden z sosnowieckich radnych.

W ramach Zagłębiowskiego Parku Sportowego ma powstać całoroczny kompleks sportowy składający się ze stadionu piłkarskiego, który pomieści 12 tysięcy widzów (z możliwością rozbudowy do 15 tysięcy), hali sportowej przeznaczonej dla 3 tysięcy widzów oraz lodowiska na 2,5 tysiąca widzów. Zagospodarowany ma być również teren wokół obiektów. Dodatkowo powstanie też parking na ok. 1200 miejsc postojowych dla samochodów osobowych i ok. 20 miejsc dla autokarów.

Za koncepcję i wykonanie dokumentacji projektowej odpowiada warszawska pracownia JSK Architekci, która wygrała konkurs. Jest to doświadczona firma – w swoim bogatym portfolio ma projekty m.in. Stadionu Narodowego i obiektu Legii w Warszawie.

– Mamy doświadczenie, projektowaliśmy wiele stadionów, nie tylko w Polsce, ale także poza granicami naszego kraju. Nasz jest m.in.: Stadion Narodowy czy stadion Legii Warszawa. Do końca przyszłego roku wszystko powinno być z naszej strony zrobione – podkreśla Mariusz Rutz, prezes JSK.

Za wykonanie projektu miasto zapłaci spółce JSK 6,35 mln złotych. Umowa zakłada ukończenie projektu do końca 2017 roku. Władze miasta szacują, że inwestycja ta pochłonie 150 mln złotych.