W Czeladzi powstanie około 200 mieszkań na wynajem. Powstaną one w rejonie ulicy Chmielnej i Ogrodowej.

W Czeladzi – w rejonie ulic Ogrodowej, Chmielnej i Kombatantów, czyli na terenie Szybu Kondratowicz – powstanie około 200 mieszkań, które będą mogli wynająć, a później wykupić mieszkańcy najstarszego miasta Zagłębia Dąbrowskiego. Zgodę na to, a także powołanie spółki celowej, która zajmie się tym projektem, wyrazili na kwietniowej sesji Rady Miasta czeladzcy radni.

– Powołanie spółki celowej, której udziałowcem będzie Urząd Miasta i CTBS-ZBK, jest niezbędne, by podpisać umowę z bankiem, który po wielomiesięcznych negocjacjach wyraził chęć, by na korzystnych dla miasta warunkach, finansować to przedsięwzięcie – podkreśla Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi. – Miejmy nadzieję, że wkrótce zostanie podpisana ostateczna umowa i ruszymy, najpierw z przygotowaniem projektów a potem z budową – dodaje.

Najpierw finansowanie, później przetarg na projekt

Obecnie, trwają jeszcze ustalenia dotyczące finansowania, które są w ostatniej fazie. Partnerem udzielającym kredytu w wysokości 42 milionów złotych, który ma zostać spłacony w ciągu 10 lat jest norweski bank DNB.

Urzędnicy podkreślają, że od ostatecznego wyniku negocjacji i terminu ich zakończenia uzależnione są kolejne działania. – Po zapewnieniu finansowania pierwszym zadaniem spółki będzie przeprowadzenie przetargu na przygotowanie projektu osiedla. Zgodnie z założeniami ma zostać wybudowanych od 200 do 250 mieszkań – poinformował nas Tomasz Michałek z biura prasowego czeladzkiego magistratu.

Dla kogo mieszkania?

Jak podkreśla Tomasz Michałek, mieszkania, w pierwszej kolejności będą dostępne dla osób mieszkających w Czeladzi, a w dalszej dla mieszkańców wszystkich innych miast. – Dokładny regulamin dotyczący zasad wynajmu mieszkań zostanie dopiero opracowany. Przewidziana ma być w nim opcja wykupu mieszkań. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem osiedle będzie oddane do użytku w 2021 roku – dodaje.

Warto dodać, że oprócz tej inwestycji miasto wyremontuje niezamieszkane aktualnie budynki miejskie przy ulicach: Bytomskiej, Katowickiej i Kościuszki. Na lokale mieszkalne zaadaptowany zostanie również gmach przy ulicy 21 Listopada, w którym niegdyś znajdował się internat i Zespół Szkół nr 2 w Czeladzi.

Zrezygnowali z rządowego programu „Mieszkanie Plus”

Przypomnijmy. Pod koniec 2018 roku władze Czeladzi wycofały się z rządowego programu „Mieszkanie Plus”, który przewidywał budowę około 300 mieszkań komunalnych. Okazało się, że oferta BGK Nieruchomości jest niekorzystna dla miasta. – Nie odpowiadały nam warunki finansowe i organizacyjne tej wspieranej przez rząd propozycji. Oprócz mniej korzystnych warunków finansowych, największą słabością programu „Mieszkanie Plus” był fakt, że najemcy mogliby się ubiegać o wykup mieszkania dopiero po 25-30 latach. Natomiast z przeprowadzonych przez nas badań przy pomocy fachowców z dziedziny obrotu nieruchomościami wynika, że poszukujących mieszkania najbardziej interesuje najem z potencjalną opcją wykupu mieszkania po kilku latach – wyjaśniał wtedy Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.