W Czeladzi wycofano się z obsługiwanego przez BGK Nieruchomości programu „Mieszkanie Plus. W zamian powstanie 200 mieszkań komunalnych na wynajem.

Władze Czeladzi wycofały się z rządowego programu „Mieszkanie Plus”, który przewidywał budowę około 300 mieszkań komunalnych. Okazało się, że oferta BGK Nieruchomości jest niekorzystna dla miasta.

– Nie odpowiadały nam warunki finansowe i organizacyjne tej wspieranej przez rząd propozycji. Oprócz mniej korzystnych warunków finansowych, największą słabością programu „Mieszkanie Plus” był fakt, że najemcy mogliby się ubiegać o wykup mieszkania dopiero po 25-30 latach. Natomiast z przeprowadzonych przez nas badań przy pomocy fachowców z dziedziny obrotu nieruchomościami wynika, że poszukujących mieszkania najbardziej interesuje najem z potencjalną opcją wykupu mieszkania po kilku latach – wyjaśnia Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

W Czeladzi powstanie 200 mieszkań na wynajem - fot. UM Czeladź
W Czeladzi powstanie 200 mieszkań na wynajem – fot. UM Czeladź

Jak przekonuje burmistrz, mieszkań powstanie mniej, ale na korzystniejszych warunkach. Partnerem projektu został norweski bank DNB Bank Polska. – Po niemal dwóch latach przymiarek, konsultacji, badań i ostatecznie, negocjacji z kilkoma bankami, mamy wreszcie partnera finansowego niezbędnego do realizacji budowy w Czeladzi około 200 mieszkań na wynajem. Naszym partnerem jest norweski bank DNB Bank Polska. Z przedstawicielami tego banku podpisaliśmy tzw. list mandatowy – przekazał burmistrz Szaleniec.

Nowe mieszkania komunalne powstaną na terenie Szybu Kondratowicz, pomiędzy ulicami Kombatantów, Ogrodową oraz Chmielną. – Po wielu latach w Czeladzi znów będą budowane mieszkania na wynajem, o które bez żadnych ograniczeń będą mogli ubiegać się mieszkańcy naszego miasta, a gdy zabraknie u nas chętnych, także mieszkańcy sąsiednich miast. Mam nadzieję, że dzięki temu, nasza młodzież rozpoczynająca życie na własny rachunek, nie będzie już musiała szukać swego lokum w innych miastach, a część z tych co już wyjechała i wynajmuje mieszkania w innych miastach wróci do Czeladzi – cieszy się Zbigniew Szaleniec.

Skomentuj przez Facebook

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here