Od 1 września zacznie obowiązywać nowa oferta biletowa przygotowana wspólnie przez Zarząd Transportu Metropolitalnego i Koleje Śląskie. Co nowego przygotowano dla podróżnych?

Superbilet dobowy

Pierwszym nowym rozwiązaniem jest wprowadzenie do sprzedaży imiennego biletu „24h+Kolej”, który będzie uprawniać do podróżowania pojazdami ZTM oraz pociągami Kolei Śląskich bez żadnych ograniczeń na terenie całej metropolii przez 24 godziny.

– Wprowadzenie 24-godzinnego biletu na wszystkie środki transportu jest nowym rozwiązaniem, które w niedalekiej przyszłości będziemy chcieli rozszerzyć na pozostałe rodzaje biletów – zapowiada Grzegorz Kwitek, członek zarządu GZM.

Bilet będzie dostępny w sprzedaży w formie elektronicznej na kartę ŚKUP, w aplikacjach mobilnych oraz docelowo – również w formie papierowej w automatach biletowych. – Ze względów technicznych, kupując ten rodzaju biletu od 1 września poprzez doładowanie karty ŚKUP, koniecznym jest jego aktywowanie. Jest to możliwe w kasowniku, znajdującym się w dowolnym autobusie, tramwaju, trolejbusie – podkreślają przedstawiciele ZTM.

Bilet, pomimo zwiększonego zakresu obowiązywania, pozostanie w obecnej cenie (15 zł bilet normalny; 7,50 zł bilet ulgowy). Jednocześnie w sieci sprzedaży Kolei Śląskich będzie funkcjonował analogiczny bilet pod nazwą „Superbilet 24 Strefa M”.

– Cena biletu dobowego od 1 września nie zmieni się, a mieszkańcy zyskują możliwości przejazdu na jego podstawie także pociągami Kolei Śląskich. Dzięki temu podróżowanie transportem publicznym po Metropolii będzie jeszcze łatwiejsze, a pasażerowie nie będą musieli się już martwić jaki bilet muszą mieć przy sobie, decydując się na dany środek transportu – dodaje Kwitek.

Nowy odcinek na trasie metrobiletu

W sprzedaży dostępne będą nadal metrobilety miesięczne, których ceny również pozostaną bez zmian. Zwiększy się natomiast zakres obowiązywania jednego z nich – w ofercie od 1 września pojawi się nowy odcinek Gliwice-Knurów (Metrobilet zielony/Metrobilet cała metropolia).

Zawarte porozumienie otwiera również drogę do integracji z pociągami POLREGIO. Dzięki temu ze wspólnej oferty będzie można również skorzystać w pociągach na trasach Gliwice-Bytom i Katowice-Sławków, które będą dofinansowywane z budżetu GZM, a których uruchomienie planowane jest na połowę grudnia.

Jednocześnie w sieci sprzedaży Kolei Śląskich będą funkcjonować analogiczne bilety miesięczne w ofercie „SUPERBILET”.

Ulgi dla pasażerów

Porozumienie ułatwi również kwestię honorowania ulg u różnych organizatorów. Zarówno w pociągach Kolei Śląskich jak i pojazdach pod szyldem ZTM będą wzajemnie honorowane ulgowe bilety miesięczne z ofert METROBILET i SUPERBILET. Do tej pory, ze względu na duże różnice w przepisach dotyczących ulgowych przejazdów, które honorowane są na kolei i w komunikacji miejskiej, z możliwości zakupu ulgowego metrobiletu mogli skorzystać wyłącznie studenci do 26 lat.

Natomiast dzięki wprowadzonym zmianom od 1 września 2021 roku, każdy pasażer, który kupi jeden z wymienionych biletów (bilet 24h+Kolej, Superbilet 24 Strefa M, Metrobilet) ulgowych w sieci sprzedaży Kolei Śląskich, będzie mógł podróżować w pojazdach ZTM. Tak samo będzie to działało w drugą stronę, kiedy pasażer kupi wymieniony bilet ulgowy w sieci sprzedaży ZTM, będzie mógł na jego podstawie odbyć podróż pociągiem Kolei Śląskich.

Po zmianach taki bilet ulgowy będą mogli również zakupić, a następnie podróżować pociągami Kolei Śląskich np. uczniowie, emeryci, którzy ukończyli 60. rok życia lub studenci bez względu na wiek. Bilety „24h+Kolej” oraz „Superbilet 24 Strefa M” będą dostępne z ulgą 50 proc. dla uprawnionych zgodnie z taryfą ZTM.

– Ulgi w transporcie kolejowym i komunikacji miejskiej różnią się, a doprowadzenie do ich wzajemnego honorowania było dla nas dużym wyzwaniem. Ostatecznie udało nam się rozwiązać również ten problem, tak aby korzystanie z transportu zbiorowego na terenie Metropolii było dla mieszkańców proste i wygodne. W tym zakresie to zupełnie nowa jakość w rozwiązaniach taryfowanych na obszarze metropolii – wyjaśnia Grzegorz Kwitek.

Do wspólnej oferty w najbliższych miesiącach dołączy również spółka POLREGIO.

Zmiany w rozkładzie jazdy

W związku z pracami remontowo-modernizacyjnymi PKP PLK, w okresie od 29 sierpnia do 6 listopada 2021 roku, obowiązywac będzie korekta rozkładu jazdy. Najpoważniejsze inwestycje realizowane będą na liniach S1 Gliwice – Częstochowa, S5 Katowice – Zwardoń, S6 Katowice – Wisła Głębce, S3 Katowice – Kraków Główny oraz S7 Katowice – Racibórz.