echo adrotate_group(3, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(3, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(3, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(9, 0, 0, 0);

Wakacje to czas intensywnych prac w placówkach oświatowych. Sosnowiec na ten cel przeznaczył 10 milionów zlotych, aby najmłodsi wrócili do czystych i bezpiecznych obiektów.

1 września dzieci wróciły do szkół i przedszkoli. Jednak wakacje były czasem intensywnej pracy dla ekip budowlanych, które prowadziły remonty i inwestycje w wielu placówkach na terenie miasta. Część z nich wciąż trwa, aby zapewnić najmłodszym odpowiednie warunki do nauki i zabawy.

Co się zmieniło?

Remonty miały miejsce w kilkunastu z nich. To głównie odnawianie podłóg, malowania czy też wymiana oświetlenia. Nieco bardziej złożona sytuacja jest w szkołach podstawowych. – Poza podstawowymi pracami, jak choćby malowanie, remonty toalet czy też drobne naprawy, m.in. w Szkole Podstawowej nr 8 przy ul. Teatralnej trwa remont elewacji – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

sala dla dzieci
Przedszkola Miejskie przy ul. Dietla – fot. UM Sosnowiec

To jednak nie koniec. – Mamy też większe inwestycje. W SP20 przy Andersa wyremontowano korytarze, natomiast w SP36, poza korytarzami, dodatkowo odmieniliśmy klatki schodowe, szatnie oraz sanitariaty – wymienia Zbigniew Byszewski, zastępca prezydenta.

Prace wciąż trwają

Trwają też inwestycje, których zakończenie przewidziano w trakcie semestru jesiennego. To m.in. modernizacja korytarzy, sali gimnastycznej wraz z sanitariatami w SP32 przy Armii Krajowej. Miasto przygotowuje się także do przebudowy patio i wentylacji w ZSO5 czy też przebudowy jadalni i kuchni w SP21 w Zawodziu.

– Niestety, jak to w trakcie remontów bywa, nie wszystko idzie po naszej myśli. Ze względów na problemy wykonawcy, nie udało się w terminie wyremontować toalet w Przedszkolu Miejskim nr 38 przy Krzywoustego. Na czas prac dzieci zostaną przeniesione do Szkoły Podstawowej nr 9 i tam zostanie im zapewniona opieka, na takim samym poziomie – mówi prezydent Chęciński. – Sam jestem tatą i wiem, że dla rodziców to stresująca sytuacja, ale rozmawiamy z wykonawcą, który zapewnia nas, że z problemem upora się jak najszybciej – dodaje.

Kosztowne inwestycje

Również w wakacje zakończyły się inwestycje warte 6,5 mln złotych. Chodzi m.in. o całkowitą przemianę Przedszkola Miejskiego nr 3 (ul. Dietla 1) i nr 18 (ul. Szczecińska 7), gdzie miasto przeprowadziło kompleksową termomodernizację. Swój wygląd również zmieniło Przedszkole Miejskiego nr 31 (ul. Gałczyńskiego 38) oraz Szkoła Podstawowa nr 21 (ul. Zawodzie) i nr 35 (ul. Ligonia 3a).

budynek przedszkola
Przedszkole ul. Szczecińska – fot. UM Sosnowiec
echo adrotate_group(8, 0, 0, 0);

Warto podkreślić, że w ostatnim przypadku zachowano zabytkowy charakter budynku, ale też wymienione zostało ogrzewanie – z węglowego na gazowe. W tym miejscu ma także powstać nowa hala sportowa. W sumie na wakacyjne remonty, ale też większe inwestycje, miasto wydało ponad 10 mln złotych.

Co równie istotne, przy sosnowieckich przedszkolach i szkołach powstało pięć ogrodów deszczowych. Dzięki nim deszczówka nie jest marnowana, a dzieci uczą się ekoodpowiedzialności.

CZYTAJ TAKŻE:

Powrót do szkół. Jaki będzie nowy rok szkolny?

echo adrotate_group(5, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(5, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(5, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(9, 0, 0, 0);