Od 1 września, wraz z nowym rokiem szkolnym, na pasażerów komunikacji miejskiej ZTM czeka sporo zmian – wiele linii zostanie wzmocnionych, w dużej mierze przywrócone zostaną rozkłady na dni robocze szkolne.

Na wrzesień Zarząd Transportu Metropolitalnego przygotował szereg modyfikacji i korekt, które mają zapewnić dzieciom bezpieczny dojazd do szkoły. Jak mówią przedstawiciele ZTM proces był wymagający, ponieważ na funkcjonowanie transportu bardzo silnie wpływa obecna sytuacja związana z pandemią koronawirusa, m.in. ograniczenia w liczbie dostępnych miejsc w pojazdach.

– Na bieżąco analizujemy funkcjonowanie komunikacji. Sprawdzamy, w jaki sposób pasażerowie się przemieszczają. W ten sposób oszacowaliśmy także, na których liniach od września może pojawić się największe zapotrzebowanie i tam, gdzie to było możliwe, zaplanowaliśmy wzmocnienia. Mimo to sytuacja może się dynamicznie zmieniać, wpływ na nią maj na przykład zagrożenie dołączenia do żółtej bądź czerwonej strefy oraz spowodowane pandemią spadki dochodów gmin – mówi Hubert Morawski z biura prasowego Zarządu Transportu Metropolitalnego.

ZTM zamierza przywrócić rozkłady jazdy na dni robocze szkolne. Ta zmiana dotyczy linii, które na czas wakacji były zawieszone (np. Sz2, 102, 648). Na wielu liniach realizowane będą dodatkowe kursy. Do obsługi skierowany zostanie większy lub dodatkowy tabor (np. linie: 5, 8, 32, 820). Część z gmin jeszcze nie zdecydowała, jak będzie wyglądała edukacja na ich terenie od początku roku szkolnego. Trwają rozmowy z samorządowcami. Oznacza to, że na niektóre ze zmian będzie trzeba dłużej poczekać.

Ponadto, ZTM podkreśla, że bezpieczeństwo pasażerów jest priorytetem. – Zwiększenie liczby wybranych kursów czy dołożenie pojazdów na części linii od 1 września to kolejny element działań związanych z procedurami mającymi zapewnić maksymalną ochronę w trudnym czasie – czytamy w opublikowanym komunikacie.

Na polecenie ZTM operatorzy zobowiązani są do codziennej dezynfekcji pojazdów, wietrzenia ich oraz otwierania wszystkich drzwi na przystankach bez konieczności używania przycisku sygnalizującego chęć wyjścia z pojazdu. Metropolitalny organizator transportu publicznego prowadzi również kampanię informacyjną, dotyczącą zasad bezpiecznego zachowania, przypominając o konieczności zasłaniania ust i nosa. Nadal obowiązują strefy wydzielone w pojazdach, co wiąże się z czasowym zawieszeniem sprzedaży biletów przez kierujących.

– ZTM poprzez systemy zarządzania ruchem oraz swoich pracowników w terenie, całodobowo monitoruje sytuację i dokłada wszelkich starań, by pasażerowie czuli się bezpiecznie. Sprawdzamy i eliminujemy wszelkie niedociągnięcia, ale pasażerów także zachęcamy do tego, by sami je nam sygnalizowali – mówi Rafał Zając z wydziału zarządzania ruchem ZTM.

1 września wejdą w życie nie tylko zmiany związane z rozpoczęciem roku szkolnego. Modyfikacje rozkładów jazdy zaplanowano również na liniach, które zostały czasowo skierowane na trasy objazdowe w związku z remontami czy zmianami organizacji ruchu. Część korekt pojawi się w pierwszych dniach września, po ostatecznych decyzjach gmin. Szczegóły są dostępne na stronie internetowej.

4 KOMENTARZE

  1. ztm wydaje tylko polecenia gminą kase bieże a od siebie nic nie daje siedzą w pokojach nic nie robią a kierowcą każą liczyć ludzi i sprawdzać maseczki

  2. I kiedy te taśmy z miejsca zbrodni znikną!
    Jaworzno nawet bilety sprzedaje z szoferki, chociaż oni nie musieliby – mają przecież automaty biletowe, gdzie można nawet kartą płacić za bilet oda lat!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here