Na dachu Teatru Zagłębia w Sosnowcu pojawiły się dwa ule, w których pomieści się 40 tys. pszczół.

Teatr Zagłębia chce działać na rzecz przyrody. Sosnowiecka placówka rozpoczęła współpracę z Pasieką Śląskie Miody. Jej efektem jest postawienie dwóch uli na dachu teatru. Warto podkreślić, że to pierwsze takie ule w instytucji miejskiej na terenie Zagłębia Dąbrowskiego.

W każdy ulu znajduje się obecnie 20 tys. pszczół, co oznacza, że na dachu teatru jest ich 40 tysięcy. Liczba ta wzrośnie w przyszłym roku – w maju i czerwcu. Wtedy pszczół może być nawet do 60 tys. w jednym ulu.

– Miasto jest bardzo dobrą bazą pożytkową dla pszczół. Te miody są dużo bardziej zróżnicowane od miodów wiejskich. W mieście udaje nam się uzyskać miód wierzbowy, czy ze żmijowca, którego nigdzie indziej nie jesteśmy w stanie pozyskać – mówi Krzysztof Poppe z Pasieki Śląskie Miody.

Pszczoły w Teatrze Zagłębia - fot. Maciej Stobierski
Pszczoły w Teatrze Zagłębia – fot. Maciej Stobierski

Pszczele warsztaty dla dzieci

Pracownicy Teatru Zagłębia postanowili wykorzystać okazję postawienie uli i zorganizowali warsztaty dla dzieci i młodzieży „Poznajemy pszczele obyczaje”. – Podczas warsztatów uczestnicy poznali tajniki życia wewnątrz ula, dowiedzieli się też, skąd się bierze miód i produkty pszczele. Każdy miał okazję zajrzeć do ula, a nawet potrzymać ramkę z pszczołami i obserwować ich zachowanie – opowiada Roksana Buchta z Teatru Zagłębia w Sosnowcu.

Zwieńczeniem zajęć było wykonanie świeczki z pszczelego wosku przez każde dziecko. – To nie ostatnie takie warsztaty w Teatrze Zagłębia – dodaje Roksana Buchta.

Ule zagościły na dachu teatru dzięki PKO Bank Polski.