Tradycyjne potrawy wielkanocne od wieków królują na świątecznym stole, są one wyjątkowe i smaczne. Zobacz, jakie specjały powinny się tam obowiązkowo znaleźć.

Jajka

Na wielkanocnym stole królują oczywiście jajka – symbol życia i nadziei na życie wieczne. Poświęconym w Wielką Sobotę jajkiem dzielimy się przy świątecznym stole podobnie, jak opłatkiem podczas Wigilii. Jajko podajemy w każdej postaci: na miękko, na twardo, faszerowane, w koszulkach, w sałatce, ograniczać nas może jedynie nasza fantazja.

Barszcz biały/żurek

Na naszym stole nie może zabraknąć także zup wielkanocnych, jednak tu pojawia się dylemat: żurek czy barszcz biały. Czym różnią się te dwie wielkanocne zupy? Żurek ma być przygotowywany na zakwasie z mąki żytniej, a barszcz biały z mąki pszennej. Dodatkowo żurek podawany jest z ziemniakami. Obie zupy podać można z jajkiem.

Biała kiełbasa

To nieodzowny element na świątecznym stole. Idealnie sprawdza się pieczona z cebulą, boczkiem i musztardą francuską, ale także ta dodana do wielkanocnej zupy.

Mięsa, wędliny i pasztety

Na stole wielkanocnym nie może także zabraknąć mięs, wędlin i pasztetów. Najczęściej wybieramy faszerowane schaby, świąteczną szynkę ze święconki czy pasztety z różnego rodzaju mięs.

Chrzan/majonez

Nieodłącznym towarzyszem wielkanocnych potraw jest majonez i chrzan. Dodajemy je do mięs, jajek czy sałatek, a także jako składnik zup.

Mazurek

Symbolem świąt Wielkanocnych jest mazurek czyli tradycyjne, niskie, słodkie ciasto kuchni polskiej. Sporządza się je z każdego rodzaju ciast. Często składane są z dwóch warstw ciast różnego rodzaju.

Baby wielkanocne

Kolejnym bardzo popularnym ciastem na naszym wielkanocnym stole jest babka. Baba wielkanocna może przybierać różne formy: z migdałami, z białą czekoladą, w wersji czekoladowej, na jogurcie, orzechowej czy nawet z ponczem.

Pieczywo

W naszym wielkanocnym koszyczku, a następnie na stole, nie może także zabraknąć pieczywa, które jest symbolem ciała Chrystusa.

Sól

To nie tylko dodatek do naszych potraw, który nadaje im smak, ale także element, który według starych wierzeń odstrasza zło i przynosi oczyszczenie.

Wielkanoc - fot. TZ