327 domów w Dąbrowie Górniczej korzysta z prądu produkowanego przez instalacje fotowoltaiczne, których zakup i montaż został dofinansowany w ramach projektu unijnego. Rozwiązanie jest oszczędne i ekologiczne.

Projekt „Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych na budynkach jednorodzinnych w Dąbrowie Górniczej”, przygotowany przez dąbrowski Urząd Miejski, pozwolił na wykonanie 327 instalacji fotowoltaicznych na domach. Jego wartość wynosi ponad 4 mln 871 tys. zł, a dofinansowanie sięgnęło 3 mln 263 tys. zł.

Instalacje fotowoltaiczne w Dąbrowie Górniczej

Instalacje fotowoltaiczne to Odnawialne Źródło Energii, zamieniające energię słoneczną w energię elektryczną. Zwykle montowane są na dachach budynków. Część kosztów zakupu i montażu systemu fotowoltaicznego została pokryta z dotacji.

– Łączna moc instalacji, zamontowanych w mieście w ramach projektu, wynosi 1,35 MW i można z nich uzyskać przeszło 1,33 MWe (mocy elektrycznej). Dzięki temu dąbrowianie mogą produkować prąd na własne potrzeby i zmniejszyć rachunki za elektryczność. Dodatkowo niezużyta energia, która powstała dzięki działaniu światła słonecznego, nie marnuje się, bo jest wprowadzana do sieci i mogą wykorzystać ją inni odbiorcy. Tym sposobem właściciel paneli fotowoltaicznych staje się także wytwórcą prądu, a za swój produkt rozlicza się z dostawcą energii elektrycznej – wyjaśnia Zdzisława Górska-Nieć, zastępca naczelnika Wydziału Marki Miasta dąbrowskiego magistratu.

Oprócz finansowych zysków, użytkownicy ograniczają także zapotrzebowanie na prąd pochodzący z tradycyjnych elektrowni, którego produkcja wiąże się z powstawaniem szkodliwych gazów i pyłów. Szacowany roczny spadek emisji dwutlenku węgla, możliwy dzięki funkcjonowaniu instalacji fotowoltaicznych uruchomionych w ramach projektu, wynosi przeszło 1024 ton. Z kolei stopień redukcji pyłów zawieszonych PM 10, w skali roku opiewa na ponad 62 kg.

Projekt „Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych na budynkach jednorodzinnych w Dąbrowie Górniczej” to jeden z przykładów pokazujących, że każdy może mieć wkład w poprawę jakości powietrza. Umożliwiają to też programy przygotowane przez miasto, nastawione na dotowanie wymiany źródeł ciepła na mniej uciążliwe dla środowiska.

Smog - fot. Pixabay
Smog – fot. Pixabay

Pompa ciepła i czyste powietrze

Mieszkańcy mają szansę na dofinansowanie zakupu i montażu pomp ciepła. Dotacje mogą sięgnąć 85 proc. kosztów. Miasto przystąpiło do konkursu, w ramach którego może pozyskać środki zewnętrzne na sfinansowanie tego proekologicznego przedsięwzięcia.

Trwa również nabór wniosków o dotacje z Programu Ograniczenia Niskiej Emisji na lata 2021-2023. Dzięki niemu dąbrowianie mogą otrzymać dofinansowanie na likwidację starych kotłów węglowych i zastąpienie ich ekologicznymi urządzeniami.

Oprócz tego można także ubiegać się o dofinansowanie na wymianę kotła grzewczego i ocieplenie domu w ramach rządowego programu „Czyste powietrze”.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Kopalnia Kultury będzie tańsza w utrzymaniu. Wszystko dzięki fotowoltaice