Lato każdemu kojarzy się ze słońcem i relaksem. To także czas wyczekiwanego z utęsknieniem odpoczynku. Nie musimy jednak jechać daleko, aby poczuć się jak na wakacjach. Z pomocą przychodzą sosnowieckie parki, gdzie znajdziemy urokliwe ścieżki i malownicze pejzaże. To idealny sposób na aktywne spędzenie weekendowego popołudnia.

Park im. Jacka Kuronia 

Park, położony we wschodniej części miasta, to dar od górników KWK „Kazimierz-Juliusz”, którzy wytyczyli ścieżki, wybudowali mostki i ustawili ławki.

W skład parku wchodzi jezioro, mały lasek, ścieżki z ławkami, plac zabaw, amfiteatr z muszlą koncertową. Główną atrakcją kazimierskiego parku jest niewielki ogród zoologiczny. Znajdują się tam kozy, sarny, daniele, osły, lamy, emu, kilka odmian kur i wiele gatunków ptaków.

Atrakcją dla najmłodszych, oprócz minizoo, są porozrzucane po całym parku małe place zabaw z huśtawkami, zjeżdżalniami, figurkami zwierząt i grzybów, formy skalne z wapieni, małym brodzikiem czy kolorową fontanną. Dla miłośników spacerów wytyczono około 2 kilometry ścieżek pośród malowniczego lasku i wokół stawu, w którym podczas ciepłych dni pływa stado dzikich kaczek, które można nakarmić i zrobić im zdjęcie. Jest to także idealne miejsce dla rowerzystów i amatorów sportów ze względu na szerokie i wygodne ścieżki.

Park im. Jacka Kuronia - fot. Wikipedia
Park im. Jacka Kuronia – fot. Wikipedia

Niezwykle malowniczym miejscem jest także staw Leśna oraz tereny wokół jego brzegów, gdzie znajduje się wiele miejsc dla wędkarzy. Żyje tam wiele gatunków ryb, m.in. karpie, sumy i szczupaki. Na stawie znajduje się malownicza wyspa, na którą można dojść poprzez mostek łączący brzegi. Jest to zaciszne i spokojne miejsce.

W otoczeniu stawów rośnie szereg gatunków typowych dla wilgotnych lasów – olsza czarna, brzoza brodawkowata czy wierzba biała. W większej odległości od wody zobaczymy dęby szypułkowe, dęby czerwone, lipy drobnolistne i szerokolistne, sosny zwyczajne, buki i graby zwyczajne. Wśród roślin zielnych spotkać można skrzyp leśny czy kłosownicę leśną. Ponadto, w parku umieszczono „Kontenery z kulturą”, które stanęły pomiędzy stawem a amfiteatrem. Podczas ciepłych dni można tu zjeść i spotkać się z przyjaciółmi.

Na  mieszkańców czeka jeszcze jedna atrakcja. W grudniu 2016 roku otwarto całoroczny ogród jordanowski, jeden z największych w regionie. Obiekt podzielony jest na kilka stref: dla małych dzieci z urządzeniami, które mają bajkowy wygląd, dla średnich dzieci oraz dla dużych. W tej pierwszej pojawiły się huśtawki, ważki, bujaki oraz urządzenia do zabaw w piasku.

Park im. Jacka Kuronia - fot. MC
Park im. Jacka Kuronia – fot. MC

W bliskiej odległości strefy dla maluchów znajdują się urządzenia muzyczne. W strefie dla średnich dzieci zamontowano m.in. urządzenia na sprężynach, symulator deskorolki oraz rodeo i ruchomą linię. W ostatniej strefie powstała szeroka zjeżdżalnia na specjalnie usypanym 2,5-metrowym pagórku. W kilku miejscach pod pagórkami powstały przejścia w formie tuneli. Jednak jedną z największych atrakcji sosnowieckiego ogrodu jordanowskiego jest kompleks linariów, z górującą nad tą częścią 10-metrową wieżą.

Park Dietla (Żeromskiego) 

Park Dietla (potocznie zwany Park Żeromskiego)  to jeden z największych zagłębiowskich parków miejskich, założony po 1890 r. przez Heinricha Dietla, jako część kompleksu łącznie z Pałacem Dietla. Jest ciekawym przykładem kompozycji neoromantycznej – sztuczne groty, jeziora, wzgórza.

Park Żeromskiego - fot. MC
Park Żeromskiego – fot. MC

Pierwotnie park przylegał do pałacu pierwszego właściciela i był parkiem prywatnym, gdzie znajdowały się sztuczne groty, stawy o nieregularnych kształtach oraz wzgórza. Była tu także oranżeria z tropikalnymi roślinami. Centralnym punktem parku było wzgórze z położoną na nim rzymsko-dorycką świątynią dumania – świątynią Sybilli.

W roku 1945 obiekt stał się ogólnodostępnym parkiem miejskim. Z czasem zburzono otaczające go mury i teren wraz z zabudową podlegały stałej dewastacji. Świątynia dumania (zwana także świątynią Sybilli) została zniszczona w roku 1970. Część parku uległa dewastacji w wyniku przebudowy, a zwłaszcza powstaniu w nim w roku 1972 hali sportowej oraz w 1977 krytej pływalni.

Park Żeromskiego - fot. MC
Park Żeromskiego – fot. MC

W parku występuje około 60 gatunków drzew i krzewów, z których najstarsze mają około 110 lat. Wśród nich są rzadkie okazy, takie jak buk dwubarwny, brzoza papierowa i lipa srebrzysta. Jest też szereg potężnych drzew jak: klon srebrzysty, lipa amerykańska, dąb czerwony, lipa szerokolistna, dąb wielkoowocowy, klon pospolity czy jesion wyniosły.

Dziś jedynie najstarsze, ponad stuletnie, drzewa i stare fotografie pamiętają piękno i wyjątkowość tego miejsca.