W sobotę, 14 października w Teatrze Dzieci Zagłębia odbędzie się premiera spektaklu „Pokój opowieści”, inspirowanego autentycznymi historiami mieszkańców miasta.

„Pokój opowieści” jest zainspirowany autentycznymi historiami mieszkańców Będzina i okolic, którzy zechcieli opowiedzieć o tym, czym jest dla nich dom – własna przestrzeń. – To polifoniczna wypowiedź o codzienności, wspomnieniach i marzeniach różnych grup wiekowych i społecznych – wyjaśniają przedstawiciele będzińskiego teatru.

Spektakl tworzą metaforyczne sceny, w których w subtelny sposób opowiada się o pragnieniu posiadania domu. Dla każdego z bohaterów dom kojarzy się z czymś innym: z zapachem ziół, rodziną, przedmiotami po babci lub po prostu z własnym łóżkiem.

Autentyzm historii miesza się tu z poetyckimi obrazami wykreowanymi za pomocą walizek. W walizkach kryją się bowiem domowe tajemnice, wspomnienia, tęsknoty, wzruszenia – cały bagaż życiowych doświadczeń. Bohaterami spektaklu są „ludzie z walizkami”, którzy będąc w sytuacji oczekiwania, opowiadają o swoim domu historie przeróżne: czasem sentymentalne, dowcipne, rubaszne a innym razem pełne goryczy i tęsknoty, ale zawsze mocno zapadające w pamięć. Sceniczny świat jest pełen obrazów o niezwykłej urodzie plastycznej, których przekaz trafia do każdego – bez względu na wiek, doświadczenie czy wykształcenie.

– Będziński spektakl jest opowieścią o nieprzemijającej potrzebie bliskości, bezpieczeństwa, zadomowienia – swego rodzaju osadzenia w rzeczywistości. O fizycznej, często utraconej, choćby przez drapieżny i nieludzki kapitalizm, lub nawet tylko symbolicznej przestrzeni ucieczki, od czasem trudnej do zniesienia rzeczywistości, albo coraz bardziej opresyjnej zbiorowości. Nie przypadkowo bohaterowie spektaklu, współcześni włóczędzy, swoje opowieści przynoszą zamknięte w niedużych walizkach. Wędrują z tym bagażem historii, które na swój sposób zamieszkują, bo w wielu przypadkach jest to właściwie ich jedyny dom – mówi Michał Centkowski, recenzent.

Autorami historii wykorzystanych w spektaklu są seniorzy z Będzińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, podopieczni Schroniska dla bezdomnych mieszkańców Będzina, podopieczni Domu Pomocy Społecznej dla osób przewlekle chorych psychicznie w Będzinie – Grodźcu, kobiety osadzone w Zakładzie Karnym w Lublińcu, młodzież z Domu Dziecka im. Dominika Savio w Sarnowie, a także uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Będzinie.

Premiera zaprezentowana będzie w sobotę, 14 października o godz. 17:00. Wstęp na spektakl jest bezpłatny. Spektakl powstał w ramach wakacyjnego projektu o tej samej nazwie. Na scenie, obok aktorów znanych z Teatru Dzieci Zagłębia, zobaczyć będzie można również uczestników warsztatów organizowanych w ramach całego projektu.