25 września w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie odbędzie się inauguracja sezonu artystycznego dla dzieci i dorosłych. Jak pokazuje pierwszy tytuł, początek będzie baśniowy.

Już w sobotę, 25 września odbędzie się premiera otwierająca nowy sezon artystyczny pt. „Złodziej Czasu” w reżyserii Waldemara Wolańskiego. „Złodziej czasu” to wzruszająca opowieść o przemijaniu, ale również o usilnym poszukiwaniu utraconego czasu, ogromnej chęci zatrzymania go, a przede wszystkim potrzebie odzyskania straconych bezpowrotnie chwil.

Reżyser spektaklu podejmuje próbę oswojenia dzieci z tematyką nieodwracalności czasu, przemijania, odchodzenia najbliższych członków rodziny – śmierci i niemożności powrotu. W pięknej, baśniowej, wręcz surrealistycznej scenerii (wnętrze zegara) rozgrywa się walka o to, co najistotniejsze – miłość i czas poświęcony bliskim.

To bardzo aktualny spektakl, noszący znamiona współczesnego świata – pośpiech, zapracowanie, gonitwę za pieniądzem i notoryczny brak czasu dla najbliższych. Każdy dziś marzy o dobie trwającej 48 godzin, a jednak czasu nie można zatrzymać, zamknąć w pudełku, a już na pewno odzyskać czy wypożyczyć. Można go jedynie ofiarować komuś, kto za nami tęskni, kto do serca czas nas schowa.

Recital Justyny Szafran

Inauguracja sezonu artystycznego potrwa do niedzieli, 26 września, kiedy to odbędzie się koncert. Będzie nim recital Justyny Szafran „Damsko – męski wieczór niebanalny z piosenkami Edith Piaf”.

To ujmująca, muzyczna opowieść o uczuciach, wrażliwości i namiętnościach. Artystka zabiera publiczność na pełną wyznań muzyczną podróż po meandrach skomplikowanych często relacji międzyludzkich, żonglując przy tym nastrojami. Czasem wzrusza i dotyka, a czasem rozśmiesza.

Wśród utworów prezentowanych przez Szafran znajdą się zarówno przepełnione emocjami piosenki z repertuaru Edith Piaf, tanga Astora Piazzolli, jak i utwory, które Leszek Możdżer i Jerzy Satanowski napisali specjalnie dla Justyny Szafran. Całość uzupełniają utwory z ostatniej płyty artystki pt. „Nie ma”, na której znalazły się piosenki Agnieszki Osieckiej w niezwykle dojrzałej i bardzo nieoczywistej odsłonie.

W trakcie występu artystce towarzyszyć będzie Rafał Karasiewicz. Znakomity pianista, aranżer, kompozytor, producent i pedagog, wykładowca w Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu oraz pomysłodawca i założyciel Szkoły Animacji Muzycznej we Wrocławiu.

Bilety na wydarzenia są dostępne na stronie teatru oraz w kasie w godzinach 7:30-15:00.