W najbliższy weekend osoby zainteresowane historią i wnętrzami dawnego domu modlitwy przy ul. Potockiego będą mogły ten obiekt zwiedzać bezpłatnie.

Synagoga została założona najprawdopodobniej pod koniec XIX wieku przez bogatego kupca. W głównej sali modlitewnej zachowały się malowidła i freski będzińskiego malarza Altka Winera, a w centralnej części sufitu znajduje się gwiazda Dawida.

Zapomniany dom modlitwy, został ponownie odkryty w lipcu 2004 r. przez Adama Szydłowskiego, działacza na rzecz przywrócenia pamięci o społeczności żydowskiej w Będzinie i Zagłębiu Dąbrowskim. W 2007 r. władze miejskie, ze względu na odpadanie polichromii z sufitu, podjęły decyzję o zamknięciu dostępu do domu modlitwy dla zwiedzających.

Podczas trwających 5 lat prac odrestaurowano polichromie oraz zabezpieczono obiekt przed wilgocią. W 2012 roku synagogę, zlokalizowaną przy ul. Potockiego 3, przekazano w zarząd i administrację Muzeum Zagłębia.

Obecnie będzińska synagoga Mizrachi jest jedynym niepublicznym w Zagłębiu Dąbrowskim i jednym z siedmiu żydowskich domów modlitewnych w Polsce.

W najbliższy weekend, 14-15 października będzie można indywidualnie zwiedzać obiekt. W tych dniach wystarczy kupić w Zamku lub w Pałacu Mieroszewskich znaczek turystyczny i zachować paragon. Oprowadzanie będzie odbywać się będzie co pół godziny, od godz. 12:00 do 15:00.