Trwa plebiscyt Silesii Film. W finale znalazło się pięć lokalizacji, które ubiegają się o tytuł Śląskiej Lokacji Filmowej 2021. O głosy mieszkańców walczy lokalizacja z Sosnowca.

Mieszkańcy województwa śląskiego już po raz drugi mogą wybrać miejsce z największym filmowym potencjałem w regionie. Pałac Dietla w Sosnowcu, Rynek w Cieszynie, Wielki Piec Huty Pokój w Rudzie Śląskiej, Tychy Osiedle A i Przystań kajakowa w Tychach – te śląskie miejsca i obiekty znalazły się w tegorocznym finale plebiscytu „Śląska Lokacja Filmowa 2021”.

Pałac Dietla w Sosnowcu

Neobarokowy pałac położony w Sosnowcu należy do najpiękniejszych budowli rezydencjonalnych nie tylko na terenie Zagłębia Dąbrowskiego, ale i Śląska. Wnętrza takie jak sala balowa, jadalnia, łazienka, czy pokój fajkowy zachowały oryginalne wyposażenie i wystrój, które nadają im szczególnie wartościowy charakter.

Pałac Dietla, wnętrze
Pałac Dietla w Sosnowcu – fot. mat. pras.

Miejsca z potencjałem

Celem konkursu jest zachęcenie filmowców do realizowania zdjęć w naszym regionie, bo jak wyjaśniają organizatorzy, widzowie wielokrotnie obserwowali, jak mniej znane miejsca, po ulokowaniu w nich akcji filmu, urastały do rangi miejsc kultowych i rozpoznawalnych nie tylko wśród fanów kina.

– Na naszym lokalnym rynku również można znaleźć takie miejsca i choć nie dzieje się to na tak dużą skalę, to wzrost zainteresowania nimi jest zauważalny. Wystarczy wspomnieć chociażby Amfiteatr Buk w Rudach Raciborskich, którym zainteresowali się prywatni inwestorzy po tym, jak stał się planem zdjęciowym w nominowanym do Oscara obrazie Pawła Pawlikowskiego „Zimna wojna”. Na wzrost popularności na pewno może liczyć także Zamek w Ogrodzieńcu po wizycie twórców produkowanego dla Netflixa serialu „Wiedźmin”. Miejsca i obiekty Górnego Śląska mogliśmy oglądać w głośnych i docenianych filmach ostatnich lat – m.in. w „Dolinie bogów” Lecha Majewskiego z Johnem Malkovichem, obrazach „Ikar. Legenda Mietka Kosza” Macieja Pieprzycy czy „Obywatel Jones” Agnieszki Holland – tłumaczą organizatorzy plebiscytu.

Pałac Dietla, wnętrze
Pałac Dietla w Sosnowcu – fot. mat. pras.

Teraz wszystko w rękach mieszkańców

Głosowanie internetowe potrwa do końca miesiąca. Decyzję podejmą sami mieszkańcy, którzy za pośrednictwem ankiety do głosowania mogą oddać swój głos na wybraną przez siebie lokację. Warto dodać, że można oddać jeden głos dziennie z każdego IP komputera, przez cały czas trwania plebiscytu.

Organizatorami konkursu są Instytucja Filmowa Silesia Film i Silesia Film Commission. Zwycięzca plebiscytu otrzyma m.in. tytuł Śląskiej Lokacji Filmowej 2021, a przygotowany przez Silesia Film spot promujący zwycięski obiekt emitowany będzie w Kinie Kosmos i Kinie Światowid w Katowicach przed seansami filmowymi.

Ubiegłoroczna, pierwsza edycja plebiscytu cieszyła się dużym zainteresowaniem: do konkursu zgłoszono 30 lokacji, a na finałową piątkę głosowało ponad 3000 internautów. Tytuł „Śląskiej Lokacji Filmowej 2020” otrzymał kampus studencki szkół wyższych w Rybniku.