Nowa ustawa śmieciowa wymusza odpowiednią segregację śmieci. Wielu mieszkańców jeszcze nie zdążyło się przyzwyczaić do segregacji odpadów. Aby to usprawnić włodarze zdecydowali na wprowadzenie edukacyjnych plansz.

Dziesięć kolorowych plansz z zasadami segregowania odpadów pojawiło się w Sławkowie. To pomysł urzędu miasta, który w prosty, graficzny sposób ma przypominać mieszkańcom, w jaki sposób prowadzić selektywną zbiórkę śmieci.

Nowe, ujednolicone dla całego kraju, zasady segregacji odpadów komunalnych zakładają, że w każdym gospodarstwie powinny znaleźć się aż cztery pojemniki. Zobowiązani jesteśmy do segregacji na cztery frakcje: papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne oraz bioodpady.

Plansza z zasadami segregowania odpadów - fot. mat. pras.
Plansza z zasadami segregowania odpadów – fot. mat. pras.

Aby ułatwić mieszkańcom przyswojenie tej wiedzy, w Sławkowie pojawiły się plansze z zasadami segregowania odpadów. Kolorowe i czytelne plansze pozwalają zrozumieć zasady nowej segregacji.

– Tablice są odporne na działanie czynników atmosferycznych. Zawisną w urzędzie, jego jednostkach organizacyjnych i w punkcie zbiórki odpadów niebezpiecznych. Tablica, która znajdzie się w przedszkolu, jest przygotowana specjalnie tak, by zasad segregacji odpadów mogli uczyć się najmłodsi – mówi Maksym Pięta, kierownik Referatu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

To jednak nie wszystko. Do skrzynek pocztowych mieszkańców trafią też niebawem ulotki informacyjne, poświęcone segregacji odpadów.