Nowy blok energetyczny 910 MW w Jaworznie jest już gotowy w 87 procentach. Ma on zasilać 2,5 mln gospodarstw domowych.

Budowa nowego bloku energetycznego 910 MW w Jaworznie przekroczyła już 87 procent. Dotarł tam już pierwszy transport węgla, a zakończenie inwestycji planowane jest na czwarty kwartał 2019 roku.

– Przyjazd i rozładunek pierwszego transportu węgla to jeden z kluczowych momentów dla całej inwestycji. Po raz pierwszy, w warunkach pracy, przetestowane zostają układy, urządzenia i instalacje związane z nawęglaniem bloku 910 MW. Układ kolejowy oraz nawęglanie to gospodarki pomocnicze realizowane poza kontraktem głównym i koordynowane przez Tauron Wytwarzanie oraz Nowe Jaworzno Grupa Tauron – mówi Jarosław Broda, wiceprezes zarządu Tauron ds. zarządzania majątkiem i rozwoju

Nowy blok energetyczny 910 MW w Jaworznie - fot. Tauron
Nowy blok energetyczny 910 MW w Jaworznie – fot. Tauron

Będzie nowocześnie

Jako pierwsze testowane były tory kolejowe. Następnie sprawdzono – zgodnie z ciągiem, przez który przechodzi węgiel – podciągarkę wagonową, wywrotnicę, kołyskę, rozjazd sprężynowy, układy taśmociągów oraz ładowarko-zwałowarkę.

W kolejnym etapie pracownicy przetestują załadunek bunkrów przykotłowych. Z Zakładu Górniczego Brzeszcze przybyło w 17 wagonach około tysiąca ton węgla.

Powstanie tu także nowa kolej linowa. Połączy ona blok 910 MW z Tauron Wydobycie, z którego będzie dostarczany węgiel. W ciągu roku nowa jednostka może spalać nawet ponad 2,5 mln ton węgla. Na jej potrzeby będzie dostarczanych ponad 40 tys. węglarek rocznie, każda o ładowności 60 ton.

– Tauron Wydobycie będzie strategicznym dostawcą paliwa węglowego na potrzeby nowego bloku energetycznego w Jaworznie, co wynika z ilości paliwa oraz bliskiej odległości realizowanych dostaw z zakładów górniczych – mówi Zdzisław Filip, prezes zarządu Tauron Wydobycie. – Paliwo będzie pochodziło głównie z Zakładu Górniczego Sobieski. Parametry jakościowe pochodzącego z tego zakładu miału węglowego, a w szczególności bardzo niska zawartość chloru, są najbardziej odpowiednie do eksploatacji nowego bloku energetycznego w Jaworznie. W celu uzupełnienia dostaw, przewidywane są również w przyszłości dostawy miałów węglowych z Zakładu Górniczego Janina – dodaje.

Będzie ekologicznie

Nowy blok 910 MW będzie się charakteryzować najwyższą sprawnością w swojej klasie w Polsce, czyli 45,9 proc. netto, stanowiąc przy tym znaczący element bezpieczeństwa energetycznego Polski. Będzie też przystosowany do spełnienia restrykcyjnych norm z zakresu ochrony środowiska, znacznie ograniczając emisje dwutlenku węgla oraz pozostałych gazów emisyjnych.

Co ważne, blok 910 MW w Jaworznie rocznie wytworzy około 6,5 TWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu 2,5 mln gospodarstw domowych.

4 KOMENTARZE

  1. „Zakład Górniczy Zagłębie planuje wydobycie z pola Klimontów 2” – jakoś cicho o tym a firma poszukuje ludzi do roboty – jadąc do megabiedronki czy amazona po lewej.
    UM się nie godził niby na wydobycie🤔 – tylko dziwne, że wydobywają bez bocznicy – przy takim ruchu w tamtym rejonie jeszcze wywrotek z węglem brakuje🤦‍♂️

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here