Pierwszy Japończyk w historii PlusLigi od kilku dni jest już w Polsce i trenuje z siatkarzami Aluronu Virtu Warty Zawiercie.

Taichiro Koga, bo o nim mowa, występuje na pozycji libero. Japończyk przyleciał do Polski 14 sierpnia i od razu udał się do Zawiercia. – Podróż przebiegła w porządku. Cieszę się, że tu jestem – powiedział mierzący 169 cm libero.

Taichiro Koga jest nie tylko pierwszym Japończykiem w historii PlusLigi. Jest także pierwszym obcokrajowcem pozyskanym przez Aluron Virtu Wartę Zawiercie.

– Chcę dobrze przedstawić się polskim kibicom, godnie reprezentując również japońską myśl siatkarską. To zaszczyt, że jestem pierwszym zagranicznym zawodnikiem w historii klubu z Zawiercia. Ale tak jak pozostali, zamierzam dawać z siebie sto procent przy każdym kolejnym zagraniu. Zamierzam także wnieść na parkiet jak najwięcej energii – zapowiada 27-latek.

Taichiro uznawany jest za jednego z najlepszych rozgrywających libero na świecie. Japończyk w zeszłym sezonie reprezentował w barwy Paris Volley. Wcześniej występował w fińskiej lidze. W sezonie 2015/2015 z Kokkola Tigers zdobył mistrzostwo oraz Puchar Finlandii. Taichiro został wybrany również MVP całego sezonu. Był to pierwszy przypadek w historii tej ligi, gdzie najlepszym zawodnikiem został wybrany libero.

– Nasza drużyna w Finlandii była niesamowita! Niewątpliwie i na parkiecie, i poza nim, byliśmy prawdziwym zespołem. To umożliwiało swobodną kooperację. Gdyby koledzy mi nie pomogli, na mojej pozycji uzyskanie wyróżnienia nie byłoby możliwe. Dlatego jestem bardzo wdzięczny całej ekipie za ten wspólny wkład – wspomina nowy zawodnik Aluronu.

Na początku sierpnia siatkarz Aluronu Virtu Warty Zawiercie wraz z reprezentacją Japonii został mistrzem Azji. Japończycy pokonali w finale Kazachstan 3:1.

Aluron Virtu Warta Zawiercie skompletował ciekawy skład. Do ekipy dołączyli Grzegorz Bociek, Grzegorz Pająk, Taichiro Koga, Krzysztof Andrzejewski, David Smith, Matej Patak i Hugo de Leon Guimaraes. Trenerem beniaminka PlusLigi jest Emanuele Zanini.

– Staraliśmy się poruszać się na rynku transferowym w ramach naszego budżetu, ale jednocześnie stworzyć zespół z zawodników o określonych osobowościach. Gdy budujesz drużynę, znaczenie mają nie tylko technika i umiejętności, lecz również mentalność. To istotne, gdyż w tym gronie chcemy rozwijać się z każdym treningiem, dniem, tygodniem i meczem – wyjaśnia trener Zanini.

Emanuele Zanini – fot. Patrycja Bargieł/Aluron Virtu Warta Zawiercie
Emanuele Zanini – fot. Patrycja Bargieł/Aluron Virtu Warta Zawiercie

Dla klubu z Zawiercia będzie to pierwszy w historii sezon w PlusLidze. Przypomnijmy, że ekipa Aluronu Virtu Warty Zawiercie wywalczyła to miejsce po emocjonujących barażach z AZS-em Częstochowa. Jaki cel stawia sobie tegoroczny beniaminek?

– Naszym głównym celem jest oczywiście utrzymanie się w PlusLidze. Jeśli to się uda i gdy będziemy mądrze pracować, to wtedy ewentualnie będziemy mogli myśleć o kolejnych celach – zaznacza Emanuele Zanini.