Koronawirus dotarł do naszego województwa. Zakażeniem koronawirusem potwierdzono już u pięciu osób, które przebywają teraz w szpitalu w Raciborzu. Kilkadziesiąt osób, które miały kontakt z chorymi, zostało objętych kwarantanną.

W poniedziałek, 9 marca, dyrekcja szpitala w Raciborzu poinformowała, że na oddziale zakaźnym znajduje się w sumie pięciu pacjentów, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem. – Wszystkie te osoby czują się dobrze – informuje dyrekcja.

Co wiemy o pierwszym przypadku koronawirusa w województwie śląskim?

Chory to mieszkaniec Rybnika, który 29 lutego wrócił z nart z północnych Włoch. Do szpitala zgłosił się sam, prawie tydzień po powrocie (6 marca). Wcześniej nie miał objawów chorobowych. Obecnie przebywa na oddziale zakaźnym szpitala w Raciborzu.

Jak poinformowały służby prasowe wojewody śląskiego, mężczyzna podróżował autokarem, na pokładzie którego łącznie znajdowało się 33 pasażerów i 3 osoby obsługi. Do wszystkich w ciągu zaledwie kilku godzin dotarli powiatowi inspektorzy sanitarni.

– 23 mieszkańców naszego województwa trafiło do kwarantanny domowej pod ścisłym nadzorem sanitarnym powiatowych inspektorów z Gliwic, Rybnika, Tychów, Jaworzna, Chorzowa, Bytomia i Cieszyna. Pozostali również przebywają w kwarantannie w swoich miejscach zamieszkania, a chodzi o województwa: mazowieckie, dolnośląskie, lubelskie i opolskie. Żaden z tych pasażerów nie wykazuje symptomów chorobowych – przekazała Urszula Mendera-Bożek, wojewódzka inspektor sanitarna.

17 przypadków koronawirusa w Polsce

W Polsce potwierdzono dotychczas 17 przypadków koronawirusa. Poza tym 467 osób zostało hospitalizowanych, 1014 poddanych jest kwarantannie domowej, a 7110 objętych nadzorem epidemiologicznym.

Warto dodać, że Główny Inspektor Sanitarny polecił odwołanie wszystkich imprez masowych powyżej 1000 uczestników odbywających się w zamkniętych pomieszczeniach. Decyzja ta została podjęta po dokonaniu analizy sytuacji epidemiologicznej związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.