W poniedziałek, 1 lutego, zniesiono godziny dla seniorów. Ponownie otwarto też galerie handlowe i muzea.

W poniedziałek, 1 lutego, ponownie otwarto galerie handlowe. W nich wznowiły działalność wszystkie zamknięte do tej pory sklepy. Będą jednak obowiązywały w nich restrykcje sanitarne. Chodzi m.in. o limity klientów – 1 osoba na 15 m kw. Do tego konieczne jest zasłanianie ust i nosa oraz dezynfekcja rąk.

Od początku tego miesiąca znikają też godziny dla seniorów. Do tej pory przez większą część pandemii pomiędzy 10.00 i 12.00 do sklepów wchodzić mogły jedynie osoby powyżej 60. roku życia. 1 lutego to rozróżnienie przestało obowiązywać.

– Zwrócili się do nas przedsiębiorcy z apelem o zniesienie godzin dla seniora. Ponieważ otwieramy cały handel, otwieramy z intencją, że jest tam zachowany reżim sanitarny, jest wymóg zachowania dystansu, noszenia maseczek, to również tutaj przychylimy się do tego apelu i godziny dla seniorów zostaną zniesione od 1 lutego – mówił kilka dni temu minister zdrowia Adam Niedzielski.

Ze zniesieniem godzin dla seniorów najbardziej cieszą się właściciele sklepów i sprzedawcy. – Godziny dla seniorów po prostu się nie sprawdzały. U nas w sklepie seniorzy między 10 i 12 bardzo rzadko się pojawiali. Przez te dwie godziny siedziałem i patrzyłem w szybę – powiedział nam właściciel jednego ze sklepów w centrum Sosnowca.

Do 14 lutego utrzymany będzie jednak nadal zakaz działalności stacjonarnej restauracji (mogą one jedynie wydawać posiłki na wynos lub z dostawą), klubów nocnych, dyskotek, basenów, siłowni i klubów fitness. Mimo otwarcia galerii handlowych te miejsca, które znajdują się na ich terenie, będą nadal zamknięte.