Orły 2017. W poniedziałek, 20 marca odbyła się gala wręczenia Polskich Nagród Filmowych. Wyróżnienia przyznano filmowcom w 19 kategoriach. Wśród triumfatorów znalazł się film Macieja Pieprzycy „Jestem mordercą”.

Polskie Nagrody Filmowe, powszechnie znane jako Orły, rozdane! Doroczne nagrody przyznawane przez Polską Akademię Filmową w dziedzinie filmu zostały przyznane już po raz 19. Uroczystą galę w Teatrze Polskim w Warszawie poprowadziła po raz drugi Grażyna Torbicka.

Do tej edycji Orłów kandydowało 51 polskich filmów (oraz ich twórcy), które w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2016 roku, były filmami kinowymi trwającymi co najmniej 70 minut oraz były wyświetlane przynajmniej przez tydzień na otwartych, płatnych pokazach. W kategorii Najlepszy Film Dokumentalny członkowie Akademii wybierali spośród 92 filmów a w kategorii serial fabularny w konkursie startowało 10 seriali.

Niekwestionowanym zwycięzcom tegorocznej gali był film „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego. Produkcja dostała najwięcej, bo aż dziewięć statuetek. Za największe odkrycie roku uznano Jana P. Matuszyńskiego, debiutującego w tym roku na Festiwalu w Gdyni, reżysera „Ostatniej rodziny” . Obraz otrzymał cztery statuetki.

Na wyróżnienie zasługuje jednak fakt, że film pt. „Jestem mordercą” o jednym z najgłośniejszych śledztw PRL-u i procesie „wampira z Zagłębia”, otrzymał dwie statuetki. Film odwołuje się do prawdziwych wydarzeń z początku lat 70-tych, które miały miejsce na terenie Zagłębia i Śląska.

Nagrodę za drugoplanową rolę męską otrzymał Arkadiusz Jakubik, który wcielił się w postać Wiesława Kalickiego, wampira z Zagłębia. – Fajne jest to, kiedy aktor może się zmieniać, psychicznie i fizycznie – podkreślił Arkadiusz Jakubik

Za rolę drugoplanową kobiecą, za postać żony Kalickiego, otrzymała Agata Kulesza. – To była bardzo trudna rola – wyznała na scenie nagrodzona Agata Kulesza. – Dziękuję ekipie i moim partnerom – dodała.

Jak oceniasz służbę zdrowia w naszym regionie?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...

Skomentuj przez Facebook

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here