W sobotę, 9 kwietnia Osiedle Syberka w Będzinie przemieni się w plan filmowy. Na miejscu pojawią się takie gwiazdy polskiego kina jak: Agata Kulesza, Piotr Rogucki i Sambor Czarnota.

Ekipa filmowa zawita na Osiedle Syberka i okolice ulicy Piłsudskiego. Przez cały wieczór i noc, z soboty 9 kwietnia na niedzielę 10 kwietnia, będzie realizować zdjęcia do międzynarodowej produkcji „Dziennik z wycieczki do Budapesztu”. To właśnie tytułowy Budapeszt będzie miał miejsce w Będzinie w scenografii wraz z rekwizytami z czasów Polski Ludowej.

Scenariusz do filmu zdobył wiele prestiżowych nagród, w tym podczas słynnego festiwalu kina w Cannes. Do realizacji zdjęć zaproszono wybitnego polskiego operatora – Kacpra Fertacza. Historia inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami, które przeżył sam reżyser. Powstała na bazie jego zbioru opowiadań opisujących stan wojenny w Polsce oczami dziecka. Sam film to opowieść o grupie Polaków podróżujących autobusem na zakupy świąteczne do Budapesztu w 1981 roku.

Historię poznajemy z perspektywy nastoletniego chłopca, który obserwuje wyraziste postacie pasażerów wycieczki i ich zmagania z absurdalnymi przepisami celnymi, brakiem pieniędzy, niekompetentnym przewodnikiem oraz kierowcą, który okazuje się pracownikiem służb bezpieczeństwa.