Premier Mateusz Morawiecki i minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk przedstawili nowe zasady dotyczące sportu i rekreacji. Od 4 maja będzie można korzystać z infrastruktury sportowej o charakterze otwartym.

Podczas sobotniej konferencji zapowiedziano stopniowe „odmrażanie” sportu. – Chcemy przejść do powrotu do normalności sportowej w najbliższych tygodniach i miesiącach – powiedział premier Mateusz Morawiecki przedstawiając plan nowej sportowej rzeczywistości.

Według premiera sport jest działem istotnym dla gospodarki narodowej, ale wpływa także na kondycję i zdrowie Polaków. Przypomniał, że pierwszy etap powrotu do „nowej rzeczywistości” został już uruchomiony i dzięki niemu możliwe jest indywidualne trenowanie np. w parkach i lasach.

Jak zaznaczył, sukces w sporcie zależy od trzech głównych czynników: taktyki, dyscypliny i konsekwencji. – Poprzez te etapy otwierania sportu, przedstawiamy możliwości zarówno dla najmłodszych, jak i dla najstarszych, dla sportu amatorskiego i zawodowego – powiedział szef rządu.

Od 4 maja udostępnione zostaną (dla maksymalnie 6 osób): stadiony sportowe (piłkarskie, lekkoatletyczne i inne), boiska szkolne i wielofunkcyjne (w tym orliki), infrastruktura zewnętrzna do uprawiania sportów motorowych oraz lotnictwa, pola golfowe i ośrodki jeździeckie oraz otwarte obiekty takie jak: strzelnice, tory łucznicze, tory gokartowe, tory wrotkarskie i rolkowe.

Otwarte zostaną obiekty takie jak: strzelnice, tory łucznicze, tory gokartowe, tory wrotkarskie i rolkowe. Możliwe będzie korzystanie z infrastruktury otwartej do uprawiania sportów wodnych. Z jednej łódki, roweru wodnego czy kajaka będą mogły korzystać jednocześnie dwie osoby. W przypadku kortów tenisowych, w II etapie, zostaną udostępnione obiekty otwarte i półotwarte. Będzie obowiązywał limit czterech osób na kort.

Korzystając z infrastruktury o charakterze otwartym należy pamiętać o przestrzeganiu następujących zasad: zachowaniu dystansu społecznego, obowiązku zasłaniania twarzy (w momencie dotarcia na dany obiekt sportowy, natomiast przebywając na np. boisku nie ma obowiązku zakrywania twarzy), ograniczonej liczbie osób, weryfikacji uczestników (zgłoszenie do zarządcy osób wchodzących na obiekt), braku możliwości korzystania z szatni i węzła sanitarnego (poza WC), dezynfekcji urządzeń po każdym użyciu i każdej grupie, obowiązku dezynfekcja rąk dla wchodzących i opuszczających obiekt oraz korzystaniu z osobistego sprzętu treningowego lub dezynfekcji po każdym użyciu.

Dalsze działania

Kolejne etapy luzowania obostrzeń zależą od aktualnej sytuacji epidemicznej w Polsce. W trzecim etapie przewiduje się wznowienie zajęć sportowych w salach i halach szkolnych. W maksymalnie sześcioosobowych grupach: treningi grupowe w sportach zawodowych oraz otwarcie kolejnych ośrodków sportowych dla olimpijczyków i zawodowców.

Natomiast w czwartym etapie przewidziano udostępnienie infrastruktury o charakterze zamkniętym związanych ze sportem, rozrywkową i rekreacją. Oznacza to wznowienie w klubach zajęć: fitness, tanecznych, tenisa stołowego, sqasha, badmintona, basenów, siłowni, kręgielni, parków trampolin, skateparków, ścianek wspinaczkowych i innych. Ponadto będą się mogły odbywać imprezy sportowe na otwartej przestrzeni do 50 osób, bez udziału publiczności.

Powrót PKO Ekstraklasy

Kluby piłkarskie PKO Ekstraklasy będą, w ścisłym reżimie sanitarnym, wracać w pierwszej kolejności do treningów, a następnie do rywalizacji sportowej. Opracowano harmonogram, który będzie na bieżąco modyfikowany, w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej w kraju oraz zaleceń Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

W pierwszej kolejności, zawodnicy oraz członkowie sztabów szkoleniowych odbędą obowiązkową 14-dniową izolację. Następnie zostaną otwarte wybrane obiekty na potrzeby treningów indywidualnych, później rozpoczną się treningi w grupach kilkuosobowych oraz treningi drużynowe. W tym momencie, szacuje się, że 27. kolejka PKO Ekstraklasy odbędzie się w terminie 29-31 maja.

Żużlowa PGE Ekstraliga

Możliwość powrotu do sportowej rzeczywistości, w ścisłym reżimie sanitarnym przy zachowaniu wszystkich środków ostrożności, będą mieli także zawodnicy żużlowej PGE Ekstraligi. 8 maja zawodnicy oraz mechanicy rozpoczną obowiązkową 14-dniową izolację. Kolejnym etapem będzie rozpoczęcie 14-dniowego okresu treningowego. Rozpoczęcie rozgrywek PGE Ekstraligi bez udziału kibiców, w tym momencie, jest planowane na 12 czerwca.

COS-OPO Spała i Wałcz otwarte dla zawodników

9 maja rozpoczną się pierwsze treningi. Zawodnicy oraz sztaby szkoleniowe pojawią się w obu obiektach po odbyciu obowiązkowej 14-dniowej izolacji.