W ciągu ostatnich miesięcy w Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej zmodernizowano kilka oddziałów, a na innych przeprowadzono prace remontowe.

Ostatnie kilkanaście miesięcy to czas, w którym Zagłębiowskie Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej skupiało większość swoich sił na walce z pandemią COVID-19. Ze względów bezpieczeństwa ograniczano przyjęcia na wielu oddziałach.

Chwilowy brak pacjentów wykorzystano na przeprowadzenie wielu potrzebnych remontów i inwestycji, które w innych warunkach nie byłyby możliwe. Tylko w ciągu roku, w Zagłębiowskim Centrum Onkologii kompleksowo wyremontowano i doposażono oddział udarowy, ginekologiczno-położniczy, rehabilitacji i diabetologii. Odświeżono także m.in.: SOR, oddział psychiatrii, oddział chorób wewnętrznych i poradnie specjalistyczne.

Zmiany w ZCO podczas pandemii

Wstrzymanie planowych przyjęć na oddziały w szpitalach w całej Polsce podyktowane było względami bezpieczeństwa w związku z walką z pandemią COVID-19. W tym czasie odnowiono, wyremontowano oraz doposażono w sprzęt medyczny łącznie 7 oddziałów, poradnie oraz wiele innych pomieszczeń za kwotę ponad sześciu milionów złotych. Inwestycje nie byłyby możliwe do zrealizowania gdyby nie wsparcie finansowe miasta, które na ten cel przekazało ok. 80 proc. środków.

sala
Rok inwestycji w Zagłębiowskim Centrum Onkologii – fot. mat. pras.

Dobrze wykorzystany czas

Po pierwszej fali pandemii uruchomiono oddział udarowy, którego koszt modernizacji wyniósł 635 tys. zł. Poza gruntownym remontem pomieszczeń, zakupiono m.in.: nowe łóżka specjalistyczne, materace przeciwodleżynowe, monitory i pompy infuzyjne. W oddziale powstał także nowy punkt pielęgniarski, przestrzeń do badań oraz kompleksowo wyposażona sala rehabilitacyjna.

Obecnie opiekę nad pacjentami na oddziale udarowym sprawuje wykwalifikowany zespół 7 lekarzy specjalistów, 4 rehabilitantów, pielęgniarki, logopeda oraz psycholog. Modernizacji doczekała się sala rehabilitacji także dla pacjentów z innych oddziałów. Dzięki temu będą mogli oni wracać do sprawności w komfortowych warunkach, wykorzystując nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny i pracując z najlepszymi fizjoterapeutami dąbrowskiego szpitala.

– Mamy nadzieję, że najgorsze miesiące walki z pandemią są już za nami. Wiązało się to z wieloma trudnymi decyzjami, np. wstrzymaniem przyjęć na oddziały, które było konieczne z punktu widzenia bezpieczeństwa pacjentów. Udało nam się jednak przeprowadzić wiele ważnych inwestycji, które przy standardowym obłożeniu praktycznie nie byłyby możliwe. Dzięki temu, dziś nasi pacjenci mogą korzystać z wyremontowanych, nowoczesnych i komfortowych oddziałów – mówi dr Tomasz Szczepanik, p.o. dyrektora Zagłębiowskiego Centrum Onkologii.

oddział dziecięcy, pediatria
Rok inwestycji w Zagłębiowskim Centrum Onkologii – fot. mat. pras.

Nowa pediatria oraz wielka zmiana na porodówce

Przez ostatnie miesiące w ZCO wyremontowano także oddział pediatryczno-alergologiczny, aby najmłodsi pacjenci mogli być leczeni w nowoczesnych, przyjaznych i kolorowych salach z klimatyzacją.

Cały oddział z kolei zyskał m.in.: monitoring, nowe meble, sprzęt medyczny czy doprowadzenie specjalistycznych gazów medycznych wykorzystywanych do znieczulenia. Co więcej, sale dla dzieci zostały wyposażone w specjalną śluzę do dezynfekcji.

W 2020 roku odświeżono także blok porodowy wraz z salą porodową, choć to nie jedyne nowości w oddziale ginekologiczno-położniczym.

– Największa przemiana oddziału nastąpiła w strukturze organizacyjnej. Postawiliśmy na prostą zasadę. Nasza kadra ma wspierać ciężarną, być dla niej oparciem, partnerem, przyjacielem, służyć wiedzą i radą, ale niekoniecznie narzucać określone rozwiązania, oczywiście z wyjątkiem pewnych sytuacji. Komfort naszych pacjentek jest dla nas priorytetem, a my robimy wszystko, by spełniać ich oczekiwania – mówi Agnieszka Kocot, zastępca dyrektora ds. pielęgniarstwa, kontraktowania i spraw organizacyjno-administracyjnych.

Modernizacja SOR oraz wsparcie pacjentów z COVID-19

Wśród wielu kluczowych remontów, modernizacji poddany został także Szpitalny Oddział Ratunkowy. Nie tylko wyodrębniono część zakaźną dla osób z podejrzeniem lub zakażonych COVID-19, ale również polepszono ogólne warunki pobytu. Wymieniono sanitariaty, drzwi, zamontowano nowe tablice informacyjne i szyld, a także pomalowano korytarze. Wszystko z myślą o komforcie i bezpieczeństwie pacjentów.

Remontom i odświeżeniu poddano także oddział wewnętrzny, wejście główne do szpitala i salę konferencyjną. W związku z pandemią COVID-19 na terenie ZCO powstał także tzw. szpital kontenerowy z izolatkami oraz specjalne śluzy, które ze względów bezpieczeństwa ułatwiają odizolowanie osób z podejrzeniem COVID-19.

korytarz
Rok inwestycji w Zagłębiowskim Centrum Onkologii – fot. mat. pras.

Kolejne inwestycje na horyzoncie

W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy w Zagłębiowskim Centrum Onkologii odświeżono wiele innych oddziałów: chorób wewnętrznych, psychiatrii, chirurgii urazowej, chirurgii onkologicznej, OIOM, zakład i oddział rehabilitacji czy poradnie przyszpitalne.

Miejsca te przeszły kompleksowe renowacje obejmujące m.in.: montaż klimatyzacji, malowanie, położenie wykładzin, zakup mebli i wyposażenia, wykonanie nowych sanitariatów i łazienek oraz wiele innych czynności wpływających na komfort pacjentów.

Łączna wartość wszystkich remontów przeprowadzonych przez ostatni rok w Zagłębiowskim Centrum Onkologii przekracza kwotę sześciu milionów złotych. Dyrektor ZCO zapowiada jednak, że to nie koniec inwestycji.

W planach jest dalszy remont SOR, pracowni brachyterapii, oddziału psychiatrii, chorób wewnętrznych czy chirurgii onkologicznej. Wszystko z myślą o komforcie pacjentów, których zdrowie i bezpieczeństwo są najważniejsze.