W listopadzie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma ogłosić przetarg na budowę obwodnicy Zawiercia i Poręby. To długo wyczekiwana przez mieszkańców i i użytkowników DK 78 inwestycja.

W listopadzie planowane jest ogłoszenie przetargowe dla obwodnicy w systemie „Projektuj i Buduj”. Podpisanie umowy z wykonawcą zaplanowano na wrzesień 2019 roku, a zakończenie robót budowlanych na czerwiec 2023 roku.

O inwestycji mówi się już od ponad dwudziestu lat. O budowie obwodnicy od wielu lat marzą mieszkańcy powiatu zawierciańskiego oraz użytkownicy DK 78. Jej budowa umożliwiłaby ominięcie centrum Zawiercia i Poręby. Obecnie mieszkańcy skarżą się na wysokie natężenie ruchu na tym odcinku, głównie samochodów z dużym ładunkiem. I chociaż jest to ważna inwestycja, na realizację czeka wiele lat.

Budowa obwodnicy Zawiercia to inwestycja, o którą realizacje zabiegają od wielu lat władze miasta. Projekt inwestycyjny został ujęty w „Porozumieniu na rzecz zintegrowanej polityki rozwoju województwa śląskiego”.

– O pilnej potrzebie budowy obwodnicy Zawiercia i Poręby dobitnie świadczą statystyki. Według przeprowadzonych analiz Drogę Krajową nr 78 na odcinku Poręba – Zawiercie w trakcie doby pokonuje ok. 20 tysięcy pojazdów, a droga ta biegnie przez ścisłe centrum obu tych miast powodując liczne problemy komunikacyjne w gminach, przez co mieszkańcy borykają się z licznymi utrudnieniami, spowolnieniami oraz korkami – mówi Witold Grim, prezydent Zawiercia.

Oddział Katowicki GDDKiA, który będzie realizował inwestycję, ogłosił we wrześniu 2017 roku przetarg na opracowanie projektu budowlanego drugiego odcinka obwodnicy. Inwestycja dotyczy odcinka od miejsca zakończenia budowy obwodnicy za Siewierzem do skrzyżowania z DK 78 na Kalinówce (ok. 22 km.). Obwodnica Zawiercia i Poręby połączy się z oddaną do użytku w 2010 r. obwodnicą Siewierza w ciągu DK 78.