Działalność rozpoczął Żłobek Miejski nr 3 w Będzinie. Jest to nowoczesna placówka całkowicie dostosowana do potrzeb najmłodszych dzieci.

Placówka mieści się w budynku byłego gimnazjum przy ulicy Sportowej 1. Żłobek świadczy usługi opiekuńczo-wychowawcze i żywieniowe na rzecz dzieci – mieszkańców miasta Będzina. Placówka dysponuje 62 miejscami dla dzieci w wieku od 1 roku do 3 lat.

– Decyzja o realizacji inwestycji wynika z konsekwentnie prowadzonej w naszym mieście polityki prorodzinnej, dzięki której zapewniono pełną dostępność do edukacji przedszkolnej dzieciom w wieku od 3 do 6 lat, wzrost liczby miejsc w żłobkach oraz poprawę standardów opieki nad dziećmi do lat 3 – wyjaśniają przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Będzinie.

Wnętrza zostały zaprojektowane z myślą o komforcie najmłodszych.Cztery przestronne sale zajęć z zapleczem sanitarnym są kolorowe, wyposażone w niezbędne meble i atrakcyjne pomoce do pracy z maluchami. Zagospodarowanie terenu uwzględnia także plac zabaw z urządzeniami dla najmłodszych oraz zieloną murawę do zabaw integracyjnych.

Dodatkowym atutem jest sala gimnastyczna wykorzystywana wspólnie z przedszkolakami do organizacji zajęć ruchowych, korekcyjnych, kreatywnych zabaw konstrukcyjnych i tematycznych. Miejsce to wyposażono m.in. w miniściankę wspinaczkową, basen z piłeczkami, zestawy piankowe, kształtki, materace, tory przeszkód.

Teren żłobka jest ogrodzony. Budynek dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych, posiada podjazdy, odpowiednie toalety. Posiłki dla maluchów przygotowuje nowoczesna kuchnia, a nad ich wartością czuwa zatrudniona w żłobku dietetyczka.

Miasto na utworzenie nowej placówki opieki nad dziećmi do lat 3 uzyskało ponad 1,5 mln zł z rządowego programu „Maluch+”. Adaptacja budynku, zlikwidowanego w wyniku reformy oświaty gimnazjum, na nową siedzibę Przedszkola Miejskiego nr 1 i trzeci samorządowy żłobek kosztowała 5 milionów złotych.

– Utworzenie Żłobka Miejskiego nr 3 przy ul. Sportowej 1 w Będzinie zdecydowanie poszerzyło w mieście infrastrukturę w zakresie opieki nad dziećmi do lat 3 i w znacznym stopniu ograniczyło problemy z zaspokojeniem potrzeb lokalnej społeczności na tego typu usługi. Po uruchomieniu nowego żłobka liczba miejsc w żłobkach miejskich wzrosła niemal o 40 proc. – podkreślają będzińscy urzędnicy.