Jeszcze w tym roku ruszy budowa szybu Grzegorz w Zakładzie Górniczym Sobieski w Jaworznie. Wydobycie węgla ma rozpocząć się w 2023 roku.

18 września spółka Tauron Wydobycie przekazała teren budowy nowego szybu górniczego Grzegorz w swojej kopalni Sobieski w Jaworznie. W uroczystości przekazania terenu, a także wytyczenia osi szybu, uczestniczyła premier Beata Szydło.

– Dzięki inwestycjom takim, jak szyb górniczy Grzegorz kopalnia Sobieski będzie mogła rozwijać się przez następne dziesiątki lat – mówiła szefowa rządu. – To nie tylko będzie dobra inwestycja dla Jaworzna, to nie tylko kopalnia Sobieski, ale cały region, a przede wszystkim cała Polska gospodarka będą z tego czerpały profity, a polskie państwo będzie się rozwijało – dodała.

Władze spółki wyjaśniają, że sukcesywnie inwestują w aktywa górnicze, aby zapewnić stabilne i efektywne wydobycie węgla kamiennego. – Dzięki budowie nowego szybu w kopalni Sobieski, czas jej efektywnej pracy ma wydłużyć się co najmniej o 50 lat, a węgiel wydobywany z tej kopalni zasili m.in. nowy blok o mocy 910 MW w elektrowni w Jaworznie, który zacznie pracę w 2019 roku – wyjaśnia Zdzisław Filip, prezes zarządu Tauron Wydobycie.

Szyb Grzegorz powstanie na terenie Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie. Inwestycja ma wyeliminować wydobycie podpoziomowe, podnosząc poziom bezpieczeństwa górników. Nowy szyb ma mieć 7,5 m średnicy i 870 m głębokości.

– W pierwszej fazie będzie on pełnił rolę szybu wentylacyjno-wdechowego. W 2023 roku ma zacząć pełnić funkcję zjazdową – podkreśla prezes Zdzisław Filip.

Za budowę szybu będzie odpowiedzialne konsorcjum Kopex – Przedsiębiorstwo Budowy Szybów (lider) oraz Konsorcjum – Famur Pemug.

Prace podzielono na trzy etapy. Pierwsza faza ma objąć budowę szybku i wieży szybowej, wykonanie instalacji mrożeniowej, magazynu i otworów temperaturowych.