Zagłębiowskie Centrum Onkologii uruchomiło nowy odcinek oddziału chorób wewnętrznych. Oddział posiada 26 łóżek i pełni całodobowy ostry dyżur, realizując jednocześnie przyjęcia planowe.

Nowy odcinek oddziału chorób wewnętrznych pełni całodobowy, ostry dyżur z 26 łóżkami, w tym – czterema łóżkami intensywnego nadzoru. Każda sala jest maksymalnie 3-osobowa i posiada własny, w pełni wyposażony węzeł sanitarny. Realizowane są także przyjęcia planowe na zabiegi i operacje. To szczególnie ważne w czasie, gdy wskutek pandemii w szpitalach w całym województwie śląskim kolejne oddziały „interny” są przekształcane w miejsca przeznaczone do leczenia Pacjentów chorych na COVID-19.

– Cieszymy się, że w tych trudnych czasach udało nam się dokonać rzeczy, która mogła wydawać się niemożliwa. W obliczu czwartej fali koronawirusa i przekształcania kolejnych oddziałów w covidowe, nie możemy zapominać o Pacjentach, którzy wymagają pilnego leczenia, lecz niezwiązanego z COVID-19. Widzimy to po coraz większej liczbie osób zgłaszających się na Szpitalny Oddział Ratunkowy naszego szpitala. Stąd decyzja o powstaniu nowego odcinka Oddziału Chorób Wewnętrznych, który zabezpieczy chorych, zapewniając im najwyższą jakość diagnostyki i opieki medycznej – mówi Tomasz Szczepanik, dyrektor Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej.

szpital, zco, oddział wewnętrzny
Nowy odcinek oddziału chorób wewnętrznych – fot. mat. pras.

Kompleksowa diagnostyka i leczenie

Nowy odcinek jest w pełni przygotowany do leczenia pacjentów. Pracuje na nim 6 lekarzy, w tym 4 specjalistów z dziedziny chorób wewnętrznych oraz 18 pielęgniarek. Co więcej, oddział posiada także duży potencjał rozwojowy. Dzięki przyznanej przez Ministerstwo Zdrowia akredytacji na realizowanie specjalizacji lekarskich z zakresu chorób wewnętrznych, jeszcze w grudniu do zespołu medycznego dołączą nowe osoby.

Usługi medyczne świadczone przez odcinek obejmują pełne spektrum z zakresu chorób wewnętrznych, takich jak: choroby układu krążenia, układu pokarmowego, układu oddechowego, zaburzenia endokrynologiczne czy metaboliczne. Dzięki obecności w ZCO oddziałów wielu specjalizacji, pracowni i zakładów (takich jak kompleksowy Zakład Diagnostyki Obrazowej wyposażony w wysokiej klasy tomograf, rezonans magnetyczny, mammograf, RTG czy USG), proces diagnostyczno-leczniczy jest skrócony do niezbędnego minimum. To jeden z atutów Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej, gwarantujący usługi medyczne najwyższej klasy.

szpital, zco, oddział wewnętrzny
Nowy odcinek oddziału chorób wewnętrznych – fot. mat. pras.

– Uruchomienie drugiego, w pełni wyposażonego i zabezpieczonego kadrowo odcinka oddziału chorób wewnętrznych to odpowiedź na potrzeby mieszkańców Dąbrowy Górniczej i całego Zagłębia Dąbrowskiego. Warto zaznaczyć, że w całym województwie śląskim brakuje oddziałów wewnętrznych, a w okresie pandemii i walki z COVID-19 braki te są jeszcze bardziej odczuwane przez pacjentów. Tym samym, wychodzimy naprzeciw ich oczekiwaniom. Zagłębiowskie Centrum Onkologii cały czas się rozwija i podnosi jakość swoich usług medycznych. Skorzystają na tym wszyscy mieszkańcy – podkreśla Tomasz Szczepanik.

Ważne inwestycje

Nowy odcinek oddziału chorób wewnętrznych szpitala to jedna z wielu znaczących inwestycji i modernizacji, jakie przeprowadzono w 2021 roku w Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej.

szpital, zco, oddział wewnętrzny
Nowy odcinek oddziału chorób wewnętrznych – fot. mat. pras.

Przypomnijmy, że we wrześniu w ZCO otwarto jeden z dwóch w województwie śląskim specjalistycznych oddziałów diabetologii, a wcześniej wyremontowano i doposażono oddział udarowy, ginekologiczno-położniczy oraz rehabilitacji. Odświeżono także SOR, oddział psychiatrii i poradnie specjalistyczne. Podczas remontów poszczególnych oddziałów udało się m.in.: zakupić nowe łóżka specjalistyczne, materace przeciwodleżynowe, monitory i pompy infuzyjne czy nowy sprzęt do rehabilitacji. W celu walki z COVID-19, na terenie ZCO powstał również specjalny szpital kontenerowy z izolatkami, ułatwiający pomoc Pacjentom zakażonym koronawirusem.

Łączna wartość wszystkich prac przeprowadzonych w ciągu ostatniego roku przekracza kwotę 6 mln zł, a w planach Zagłębiowskiego Centrum Onkologii są już kolejne: kontynuacja modernizacji SOR i oddziału chorób wewnętrznych, remont pracowni brachyterapii, oddziału psychiatrii oraz chirurgii onkologicznej.