W maju podróżni wygodniej wsiądą do pociągów w Dąbrowie Górniczej. Na półmetku są prace przy wiadukcie kolejowym, przejściu pieszo-rowerowym oraz przejściu na perony. Pociągi pojadą nowym torem.

W maju na stacji Dąbrowa Górnicza podróżni skorzystają już z efektów trwających od kilku miesięcy prac. Dostępna jest jedna z dwóch krawędzi nowego peronu i dojście nowym przejściem podziemnym. Pociągi pojadą nowym torem. Wymieniono rozjazdy i sieć trakcyjną. Rozpoczyna się kolejny etap prac. Przejście przez tory od ul. Kolejowej zostanie przesunięte na wysokość budynku dworca. Po zakończeniu prac przejście pod torami połączy perony stacji Dąbrowa Górnicza z projektowanym centrum przesiadkowym oraz parkingami przy ul. Kościuszki i ul. Limanowskiego.

pociąg, dworzec, peron, tory
W Dąbrowie Górniczej trwa przebudowa linii kolejowej – fot. PKP Polskie Linie Kolejowe

Wiadukt i ruch samochodowy

Dla większego bezpieczeństwa PKP Polskie Linie Kolejowe budują wiadukt kolejowy w rejonie stacji Dąbrowa Górnicza. Wiadukt przeszedł próby obciążeniowe i pojadą nim pociągi. Pod nowym obiektem będzie ulica, chodnik i ścieżka rowerowa. Przy ul. Konopnickiej – w miejscu przejazdu w poziomie szyn – powstaje podziemne przejście pieszo-rowerowe. Od 11 maja na okres letni wróci ruch drogowy. Roboty zostaną wznowione po wakacjach.

– Nowe rozwiązania usprawnią komunikację drogową w mieście – skróci się czas przejazdu z północnej na południową stronę torów i wyeliminuje oczekiwanie na przejeździe kolejowo–drogowym. Zwiększy się bezpieczeństwo w ruchu pieszym, rowerowym i samochodowym – podkreślają dąbrowscy urzędnicy.

pociąg, dworzec, peron, tory
W Dąbrowie Górniczej trwa przebudowa linii kolejowej – fot. PKP Polskie Linie Kolejowe

Nowe perony, ławki i świetlenie

Nowe perony będą wyposażone w wiaty, ławki, oświetlenie, nagłośnienie i dynamiczną informację podróżnych. – Peron wyspowy będzie dostępniejszy, ponadto powstanie dodatkowy peron i tor od strony ul. Kolejowej. Przejścia zostaną wyposażone w windy i dostosowane do potrzeb osób z ograniczoną możliwością poruszania się. W stacji Dąbrowa Górnicza będą przebudowane tory, sieć trakcyjna i urządzenia sterowania ruchem. W ramach przebudowy stacji zostanie również zabezpieczony teren pod dodatkowe tory i peron dla kolei aglomeracyjnej od strony ul. Limanowskiego – wylicza Katarzyna Głowacka z PKP Polskie Linie Kolejowe.

pociąg, dworzec, peron, tory
W Dąbrowie Górniczej trwa przebudowa linii kolejowej – fot. PKP Polskie Linie Kolejowe

Wspólne prace PKP Polskich Linii Kolejowych i miasta prowadzone są w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III”. Wartość inwestycji to ok. 190 mln zł, w tym udział PLK to 38 mln zł. Projekt ubiega się o dofinansowanie z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Prace planowane są do końca 2022 roku.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Dworzec kolejowy w Sosnowcu zyska nową elewację