Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w środę nowe obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Restrykcje mają obowiązywać od 7 do 29 listopada. Sprawdźcie, co się zmieni.

Premier Mateusz Morawiecki na środowej konferencji prasowej przedstawił szereg nowych obostrzeń. Zaczną one obowiązywać od soboty (w przypadku szkół od poniedziałku) i będą funkcjonować przynajmniej do 29 listopada.

– Zdaje się, że listopad będzie jednym z najtrudniejszych miesięcy, najtrudniejszych momentów w czasie pandemii, przed nami zatem arcytrudny czas, pandemia nasila się, więc nasza odpowiedź musi być zdecydowana – mówił premier Mateusz Morawiecki. – Kolejne restrykcje są bardzo potrzebne. Chronimy tym samym służbę zdrowia, chronimy też obywateli, chronimy ludzi przed tragicznymi konsekwencjami pandemii – powiedział.

Nauka zdalna

Od 9 listopada klasy 1-3 szkół podstawowych przejdą na naukę zdalną. Starsi uczniowie i studenci będą uczyć się zdalnie nadal. Rodzice najmłodszych dzieci będą mogli liczyć na zasiłki. – Zasiłki dla rodziców są przewidziane na takich zasadach, jak było to wiosną – powiedział premier. Warto tu zaznaczyć, że opiekę stacjonarną wciąż sprawują żłobki i przedszkola.

Przewidziano także specjalny bon na zakup sprzętu do pracy zdalnej dla nauczycieli, który ma wynieść 500 zł. – To mogą być kamerki, inny sprzęt elektroniczny, który może się przydać nauczycielom jest w tym przypadku niezbędny, żeby w jak najbardziej skuteczny sposób prowadzić pracę zdalną – wyjaśnił premier Morawiecki.

Zamknięte kina, teatry i muzea

Premier ogłosił, że od soboty zamknięte będą instytucje kultury. Chodzi o kina, teatry, muzea, galerie sztuki, domu kultury i ogniska muzyczne. – Chcemy zmniejszyć ruch społeczny, chcemy zmniejszyć mobilność społeczną. To jest – zdaniem wszystkich specjalistów – dzisiaj już wiadomo jedyny najbardziej skuteczny sposób. Zostańmy w domu, ograniczmy mobilność, kontakty społeczne, to na pewno pomoże w realizacji strategii walki z pandemią – powiedział szef rządu.

Ograniczenia w handlu

Nowe ograniczenia dotkną też galerie handlowe. Od soboty będą mogły w nich działać tylko wybrane sklepy – m.in. drogerie, apteki, sklepy z artykułami spożywczymi, remontowo-budowlanymi, a także z artykułami dla zwierząt, prasą oraz usługi.

– W sklepach do 100 metrów kwadratowych będzie mogła przebywać 1 osoba na 10 metrów kwadratowych, a w sklepach powyżej 100 metrów kwadratowych – 1 osoba na 15 metrów kwadratowych – wyjaśnia premier.

Nowe restrykcje dotyczą również kościołów. Do 29 listopada będzie mogła w nich przebywać 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.

Od soboty obiekty hotelarskie będą otwarte tylko dla gości odbywających podróże służbowe.

Kolejny krok to narodowa kwarantanna

Informując o kolejnych wprowadzanych od soboty obostrzeniach, Mateusz Morawiecki przedstawił możliwe dalsze ograniczenia. Jak powiedział, kolejnym stopniem obostrzeń po podejmowanych obecnie „jest tylko narodowa kwarantanna i całkowity lockdown”.

Premier zapowiedział, że jeżeli średnia dzienna liczba nowych przypadków z 7 dni przekroczy 70-75 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców, „będziemy musieli wprowadzić zasady narodowej kwarantanny, bardzo zasadnicze zakazy przemieszczania się”.

– Jeżeli jednak liczba przypadków będzie mniejsza, powyżej 25, ale poniżej 50 przypadków na 100 tysięcy, to jest możliwość powrotu do zasad stref czerwonych. Jeśli będzie większa niż 10 a mniejsza niż 25 (na 100 tysięcy mieszkańców), jest możliwość powrotu do stref żółtych – dodał.

Apel o pracę zdalną

Szef rządu podczas środowej konferencji prasowej po raz kolejny poprosił przedsiębiorców oraz samorządowców o wykonywanie obowiązków w ramach pracy zdalnej. – Kolejny raz apeluję o pracę zdalną. Praca zdalna dla wszystkich tych, którzy nie muszą dojeżdżać do pracy, którzy mogą tę pracę wykonywać z domu – powiedział premier Mateusz Morawiecki.