echo adrotate_group(3, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(3, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(3, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(9, 0, 0, 0);

Od lipca, zamiast nocnych kursów linii tramwajowej nr 27, po Sosnowcu jeździ autobus, który można zamówić telefonicznie lub za pomocą specjalnej aplikacji. Jak sprawdza się ten pomysł?

Minął miesiąc od momentu kiedy nocne kursy linii tramwajowej nr 27 w Sosnowcu zostały zastąpione busami „na żądanie”. Jest to szczególnie ważne dla mieszkańców takich dzielnic, jak: Klimontów czy Dańdówka, którzy wielokrotnie skarżyli się na obowiązujący rozkład jazdy i wiążące się z tym problemy z przemieszczaniem się.

Warto przypomnieć, że linia tramwajowa nr 27 przebiega przez całe miasto – od pętli przy Żylecie na Pogoni, przez centrum miasta, Dąńdówkę, Klimontów i Porąbkę, aż do Kazimierza Górniczego. Obecnie, od godz. 23:00 do 5:00, została ona zastąpiona przez specjalne busy PKM-u, które można zamówić za pomocą aplikacji lub telefonu.

Jak sprawdza się ten pomysł?

Łącznie, od 30 czerwca do 31 lipca, przewieziono 320 pasażerów. W sumie, w tym okresie, w aplikacji zarejestrowało się 389 użytkowników, z czego ok. 100 jest aktywnych, czyli przynajmniej jeden raz skorzystało z usługi.

– Najlepszym dniem był 12 lipca, a więc noc po finale Euro 2020 – informuje Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. – Najwięcej osób korzysta z transportu między 21 a 1 oraz po 4 – dodaje.

Jak wynika z danych, większość osób planuje swój przejazd na ponad 60 minut od momentu wykonania telefonu lub złożenia zamówienia w aplikacji.

Najpopularniejszymi połączeniami są:

  • Klimontów Base – Pogoń Akademiki,
  • Kazimierz Wagowa – Dańdówka Skrzyżowanie,
  • Klimontów Ogródki Działkowe – Dańdówka Skrzyżowanie.
echo adrotate_group(8, 0, 0, 0);

Wkrótce baza przystanków się powiększy. Jeszcze w sierpniu, w systemie pojawią sie dwa nowe, wirtualne przystanki: Sielec Park i Pogoń Mariacka, których dotychczas nie było w systemie, a o które apelowali mieszkańcy.

Niestety, na razie nie wiadomo czy i ile miasto zaoszczędziło na wycofaniu nocnych kursów tramwajów linii nr 27 oraz czy jest to na tyle opłacalne, aby miasto podjęło decyzję o wprowadzeniu tego rozwiązania na innych liniach.

Jak zamówić nocny transport?

Konieczne jest skorzystanie z aplikacji na smartfony Blees lub wykonanie telefonu do dyspozytora (tel. 32 263 50 16 wew. 214). Pasażer, który zgłosi chęć przejazdu otrzyma informację, za ile na jego przystanku pojawi się bus. W tych miejscach, w których przystanki tramwajowe znajdują się przy ulicy, bus będzie się zatrzymał w tych samych miejscach.

W miejscach, gdzie położenie przystanku tramwajowego uniemożliwia bezpieczne zatrzymanie się, w okolicy znajdować się będą tzw. przystanki wirtualne.

Na potrzeby funkcjonowania komunikacji nocnej po nowemu, powstała specjalna strona internetowa. Na niej znajduje się m.in. mapa przystanków i instrukcja, jak skorzystać z komunikacji.

Jest to program pilotażowy, który będzie funkcjonował do końca roku. – Jeśli się sprawdzi, będziemy analizować zasadność jego wprowadzenia na innych liniach – mówi prezydent Chęciński. – Przejazd nocnym busem w okresie pilotażowym będzie darmowy – podkreśla.

CZYTAJ TAKŻE:

Taksówka zamiast nocnego autobusu? Taki pomysł pojawił się w Sosnowcu

echo adrotate_group(5, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(5, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(5, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(9, 0, 0, 0);